Тауер бриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тауер бриџ
Tower Bridge
Tower bridge London Twilight - November 2006.jpg
МинуваТемза
МестоЛондон
Особености
Вк. должина244 метри
Најдолг распон61 метарs (200 ст)
Историја
Отворен30 јуни 1894

Тауер бриџ (англиски: Tower Bridge) е подвижен мост којшто се наоѓа во Лондон, Англија. Своето име мостот го добил по Лондонската кула. Изградбата на мостот започнала во 1886 година, а официјално мостот во употреба бил пуштен во 1894 година.