Уфингтонски бел коњ

Координати: 51°34′39″N 1°34′00″W / 51.57750° СГШ; 1.56667° ЗГД / 51.57750; -1.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија

51°34′39″N 1°34′00″W / 51.57750° СГШ; 1.56667° ЗГД / 51.57750; -1.56667

Уфингтонски бел коњ.
Уфингтонски бел коњ.

Уфингтонски бел коњ (англиски: Uffington White Horse) е високо стилизирано праисториско брдо. Брдото е долго 110 метари. На брдото постои чуден длабок ров кој изгледа како коњ. Тој ров е исполнет со бела креда. Брдото е оддалечено околу 8 километри од градот Фарингдон а околу 2,5 km од селото Уфингтон[1].

Заштита[уреди | уреди извор]

Од крај на 19 век белиот коњ е заштитен, и тоа секои седум години се врши неговата реставрација. Ако оваа силуета не би била одржувана и правилно чистена таа ќе станува невидлива, бидејќи постепено би се изгубила во растителноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]