Акита (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Префектура Акита)
Прејди на: содржини, барај

Локацијата на префектурата Акита во Јапонија

Акита (јапонски:秋田県; Akita-ken) е префектура во регионот Тохоку. Главен град е Акита.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]