Преслап (Гризилевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Преслап)
Преслап


Местоположба 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056Координати: 42°2′9″N 22°7′50″E / 42.03583° СГШ; 22.13056° ИГД / 42.03583; 22.13056
Основни податоци
Место Гризилевци
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Преслап - археолошко наоѓалиште во пробиштипското село Гризилевци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Во нивите оддалечени 1 км северно од селото, има многу фрагменти од керамички садови - питоси и покривни ќерамиди - тибули. Селаните имаат откопано 2 питоса и еден епиграфски споменик кој се чува во селото.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.

Поврзано[уреди | уреди извор]