Свети Врач (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Свети Врач)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Свети Врач
Община Сандански
Местоположба во Пиринска Македонија  Местополба во Бугарија 
Местоположба во Пиринска Македонија
Земја Бугарија
Област Благоевградска
Седиште Свети Врач (Сандански)
Управа
 • Градоначалник Кирил Котев (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна 998,416 км2
Население (2015)
 • Вкупно 41.606
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Мреж. место sandanskibg.com//

Општина Свети Врач (офиц. Општина Сандански; бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија.. Седиште на општината е градот Свети Врач (Сандански). Општината има 54 населени места со вкупно население од 41.606 жители (2015).

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Свети Врач со населените места

Општината има вкупно 54 населени места, од кои 2 града (Свети Врач и Мелник) и 52 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]