Калиманци (Пиринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Калиманци е село во Општина Сандански, во околината на градот Свети Врач (Сандански), Пиринска Македонија, југозападна Бугарија.

Калиманци
Общ изглед от Калиманци.
Панорама на селото.

Знаме
Амблем на Калиманци
Амблем
Калиманци is located in Бугарија
Калиманци
Калиманци
Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° СГШ; 23.417° ИГД / 41.750; 23.417Координати: 41°45′N 23°25′E / 41.750° СГШ; 23.417° ИГД / 41.750; 23.417
ЗемјаБугарија
ОбластОпштина Свети Врач
ОпштинаБлагоевград (област)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Население
 • Селска212
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2832
Рег. таб.Е

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во јужниот дел на Благоевградската област, во близина на бугарско-грчката граница (17 км). Оддалечено е 30 километри источно од Петрич и 32 километри југоисточно од општинскиот центар Свети Врач.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото се наоѓа во Мелничката каза во Отоманската Империја.

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Калиманци живееле 610 жители, сите Македонци.[1][2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Калиманци имало 480 Македонци, егзархисти.[3][2]

Црвката „Свети Никола“ е изградена во 1845 година.[4]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011 година, во селото живееле 212 жители, од кои 209 се запишани како Бугари и 3 останати.[5][2]

На табелата е прикажан бројот на населението во Калиманци за периодот 1934-2011:

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 515 670 787 644 546 450 371 294 212

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 190. ISBN 954430424X. http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_18.htm. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.192-193.
  4. Енциклопедия Пирински край, том Ι. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 409. ISBN 954-90006-1-3. 
  5. „Справка за населението на с. Калиманци, общ. Сандански, обл. Благоевград“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. конс. 2018-02-04.  Unknown parameter |deadlink= ignored (помош); Unknown parameter |lang= ignored (помош)