Ново Делчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Делчево
Ново Делчево is located in Бугарија
Ново Делчево
Ново Делчево
Местоположба во областа
Ново Делчево во рамките на Пиринска Македонија
Ново Делчево
Местоположба на Ново Делчево во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°30′N 23°17′E / 41.500° СГШ; 23.283° ИГД / 41.500; 23.283Координати: 41°30′N 23°17′E / 41.500° СГШ; 23.283° ИГД / 41.500; 23.283
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна267 км2 (103 ми2)
Надм. вис.&10000000000000141000000141 м
Население (2015)
 • Вкупно1.085
 • Густина4,1/км2 (11/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2814
Повик. бр.074327

Ново Делчевосело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Ново Делчево се наоѓа на 8 километри југоисточно од Свети Врач, 13 километри од Мелник, 15 километри од Петрич. Селото се наоѓа на надморска висина од 141 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 267 км2 и е расположено во Санданско-петричката котлина. Ги граничи селата Дамјаница, околу 1 км на север, Склаве, 2 км на исток и Левуново на 2 км на југ. Од предградието на селото може да се види областа „Скалата“, што отвора панорама кон Рупите. Од крајните куќи на селото има прекрасен поглед на Северен Пирин.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано како населено место околу железничката станица Левуново, населено со бегалци кои потекнувале од Кукушко - селата Алексово, Мутулово и Морарци. Некои од луѓето кои биле протерани од родните места во 1913 година биле сместени во напуштени турски села во Струмичко. Кон крајот на 1919 година, откако Струмица била дадена на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците, неколку семејства - Ташеви, Кирови, Балеви, Арабаџиеви, Тушеви и други - ги напуштиле струмичките села и се сместиле во близина на станицата Левуново во касарна напуштена од Германците. Така се создало селото Делчево. Во 1929 година започнала изградбата на т.н. Шаронска куќа за бегалци.

Во 1931 година, станицата Левуново била преименувана во станица Делчево и во 1966 година името на селото станало Ново Делчево[1]. По 1960 година, според партиските директиви, започнала преселбата на семејствата од планинските села Пирин, Иголиште, Горна Сушица, Долене и други, чии имиња се однесуваат на населбите на селото. Централниот дел на селото е населен со мигранти од Егејска и Вардарска Македонија.

Денеска, во селото постои кметство, локалната пошта, стоматолошката ординација, докторската канцеларија и селската библиотека. Селото има комплетно реновирана градинка со дневна настава, неколку продавници и ресторани. Учениците одат во основното училиште во село Дамјаница. Регионот се одликува со доминантно земјоделско производство, а повеќето од селаните работат во блискиот хипермаркет, индустриска база за производство на метали и неколку работилници за шиење.

Селото се служи од јавните сообраќајни линии на Свети Врач. На еден километар од селото поминува железничката пруга Софија - Кулата.

Население[2][3][уреди | уреди извор]

Население на Ново Делчево по попис[2]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 183 229 402 1054 1214 1346 1360 1246 1171 1085
Етнички состав на населението
од 2011 година[4]:
Националност Население Процент
Бугари 1154 99,31%
Останати 6 0,52%
Вкупно 1162
Население по возраст
од 2011 година
[5]:

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Селскиот стадион е добро одржуван и нуди добри услови за спорт за младите. Во селото постои фудбалскиот тим „Борец“ кој се натпреварува во аматерските лиги на Бугарија.

Во Ново Делчево има и два храма - еден православен „Св. Троица“ и еден католички „Успение на Пресвета Богородица“. Во центарот на селото е изграден споменик во чест на легендарниот војвода Гоце Делчев.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.
  2. 2,0 2,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Ново Делчево, общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  5. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.