Горно Спанчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горно Спанчево е село во Општина Сандански.


Горно Спанчево
Карта
Општина: Општина Сандански
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Горно Спанчево се наоѓа во подножјето на Пирин планина.

Историja[уреди | уреди извор]

Во 1985 година селото има 206 жители.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Редовен настан е соборот на Горно Спанчево кој се одржува секоја година на 25 и 26 јули.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]