Ѕивгелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕивгелија
Враня
Ѕивгелија is located in Бугарија
Ѕивгелија
Ѕивгелија
Местоположба во областа
Ѕивгелија is located in Пиринска Македонија
Ѕивгелија
Местоположба на Ѕивгелија во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°29′N 23°22′E / 41.483° СГШ; 23.367° ИГД / 41.483; 23.367Координати: 41°29′N 23°22′E / 41.483° СГШ; 23.367° ИГД / 41.483; 23.367
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна1.506 км2 (581 ми2)
Надм. вис.&10000000000000255000000255 м
Население (2015)
 • Вкупно90
 • Густина0,060/км2 (0,15/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2821
Повик. бр.074323

Ѕивгелијасело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Ѕивгелија се наоѓа на 20 километри јужно од Свети Врач и 5 километри југозападно од Мелник. Околните села се Капатово, Кромидово, Лозеница, Хотово. Селото се наоѓа на надморска висина од 255 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 1506 км2.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Ѕивгелија била село со 23 семејства со 30 Турци и 32 Македонци[1][2]. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 190 жители, од кои 100 Турци и 90 Македонци[1][3].

Во 1913 година селото било напуштено.

Бугарија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Бугарија.

Селото повторно било населено во 1925 година. Во 1987 година го добило името Зорница[4].

Население[1][5][уреди | уреди извор]

Население на Врања по попис[5]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 75 112 117 154 148 118 104 87 92 90
Етнички состав на населението
од 2011 година
[6]:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 140-141.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 190.
  4. Мичев, Николай, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989, стр. 127.
  5. 5,0 5,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Зорница, общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.