Малки Цалим

Координати: 41°36′N 23°20′E / 41.600° СГШ; 23.333° ИГД / 41.600; 23.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Малки Цалим
Малки Цалим is located in Бугарија
Малки Цалим
Малки Цалим
Местоположба во областа
Љубовишта во рамките на Пиринска Македонија
Љубовишта
Местоположба на Малки Цалим во Општина Свети Врач и Благоевградската област
Координати: 41°36′N 23°20′E / 41.600° СГШ; 23.333° ИГД / 41.600; 23.333
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаСвети Врач
Површина
 • Вкупна7.229 км2 (2,791 ми2)
Надм. вис.&10000000000000847000000847 м
Население (2015)
 • Вкупно8
 • Густина0,0.011/км2 (0,0.029/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2800

Малки Цалимсело во Светиврачко, Пиринска Македонија, денес во општината Свети Врач на Благоевградската област, југозападна Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Малки Цалим се наоѓа на 13 километри североисточно од Свети Врач. Селото се наоѓа на надморска висина од 847 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 7229 км2. Селото се граничи со Голем Цалим и Бождаво. Куќите во Малки Цалим се од типот на родопски куќи и 10 од нив се споменици на културата[1]. На југоисток од селото поминува реката Бождевска. Природните услови се поволни за одгледување на индустриски и фуражни култури и за сеча.

Историја[уреди | уреди извор]

Османлиско Царство[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Димитриј“ била изградена во втората половина на XIX век.[2]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Тимар Цалип (Timar tsalipe) се состоело од 30 куќи и 110 Македонци, а Вакаф Цалип со 45 домаќинства и 150 Македонци[3][4]

Во 1891 година Георги Стрезов за селото напишал:

Малки Цалим, на 1/4 ч. на И од Голем Цалим. Иста месност, како во погорното село. Мешана црква; училиште нема. 30 куќи само Бугари[3][5]


.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 210 жители, сите Македонци[3][6].

Население[3][7][уреди | уреди извор]

Население на Малки Цалим по попис[7]
Година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011 2015
Жители 174 190 184 115 34 30 24 20 9 8
Население по возраст
од 2011 година
[8]:

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во близина на селото се наоѓа пештерска црква „Свети Јован Рилски’. Легендата вели дека во црквата живеел светецот, пред да биде прогонет од месното население, кое го сметало за магионичар. Секоја година на 18 август на ова место, селата Голем и Мал Цалим прават курбан, со многу песни и ора.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Малки Цалим
  2. Енциклопедия Пирински край. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1995. стр. 541. ISBN 954-90006-1-3.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 142-143.
  5. Стрезов, Георги. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн. XXXVII и XXXVIII, 1891, стр. 28.
  6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 189.
  7. 7,0 7,1 (бугарски) https://web.archive.org/web/20160304125710/http://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2212&ezik=bul. Архивирано од за населението на с. Малки Цалим, общ. Сандански, обл. Благоевград изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04. Отсутно или празно |title= (help)
  8. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и възраст към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-08-14. Посетено на 2012-03-18.