Голешово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Голешево е село во Општина Сандански. Се наоѓа на 1 100 метри надморска височина. Има 100 жители.


Име
Карта
Општина: Општина Сандански
Население: -
Поштенски број: -
Повикувачки број: -
Надморска височина: -
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Голешово се наоѓа на северозападното подножје на планина Славјанка (Алиботуш). Во непосредна близина до него се наоѓа Биосфера резерват "Алиботуш".

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]