Голешово (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мост на Голешево по патот за Долени

Голешово (грчки: Στραβοπόταμος, Стравопотамос) — река во западниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Извира од планината Одре југозападно од костурското село Ланга и тече на север, па свртува на североисток и минува низ областа Костенарија, покрај селата Вичишча (Ники), Лудово (Крија Нера), Старичани (Лакомата), Госно (Лаханокипи), па на крај се влева во реката Бистрица како нејзина десна притока.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Голешово — село во Светиврачко, Пиринска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]