Долени (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Долени (Костурско)
Ζευγοστάσιο
Местоположба
Долени (Костурско) на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 26 (2001)
Надм. вис.: 849 м
Геог. положба: 40° 22' 59" СГШ
21° 10' 0" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Долени (на грчки : Ζευγοστάσιο, Зевгостасио) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Хрупишча (Орестида), Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]