Опел Рекорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Рекорд
ПроизведувачОпел
Производство1953–1986
ПретходникОпел Олимпија
НаследникОпел Омега
КласаБизнис автомобил (E)
Вид каросерија4-врати седан,
2-врати седан,
3-врати караван,
5-врати караван,
3-врати ван,
2-врати кабриолет

Опел Рекорд (германски: Opel Rekord) — голем автомобил дизајниран и произведен од германскиот производител на автомобили Опел. Производството на Опел Рекорд траело од 1953 до 1976 година, продавајќи 10 милиони единици. Во 1976 година, Опел Рекорд бил наследен од Опел Омега.

Име[уреди | уреди извор]

Името Рекорд еволуирало во главното име на моделот; најпрвин името се користело во тесна врска со името на Опел Олимпија, но исто така бил вратен како посебен модел во 1967 година.

Олимпија Рекорд (1953–1957)[уреди | уреди извор]

Опел Олимпија Рекорд
ПроизведувачОпел
Производство1953–1957
СклопувањеГерманија: Риселсхејм
ПретходникОпел Олимпија
НаследникОпел Олимпија P1
Класабизнис автомобил (E)
Вид каросерија2-врати седан,
3-врати караван,
3-врати ван,
2-врати кабриолет
Мотор1488 cc 4-цилиндрти
Пренос3-брзини (рачно)

Опел Олимпија Рекорд била претставена во март 1953 година како наследник на Опел Олимпија, дизајн пред Втората светска војна, од 1935 година. Опел Олимпија Рекорд бил изграден до 1957 година во четири различни верзии. Биле произведени околу 580.000 единици. Стајлингот на седаните од 1953-54 година наликувал на намалените верзии на современиот „Шевролет“ во САД. Двата автомобили секако биле произведувани од Џенерал моторс.

 • 1953/54: 1488 кубика, 40 КС (29 kW; 39 КС). Достапен како седан со две врати, кабриолет и караван. Цена во Германија: 6.410 ДМ до 6.710. Направени 136.028 единици.
 • 1955: 1488 кубика, 40 КС (29 kW; 39 КС). Благо дотерување, што содржи поголем заден прозорец. Нов основен модел наречен едноставно Олимпија; воведена е и испорака, заснована на седанот. Цена во Германија: 5.850 ДМ до 6.710. Направени 131.586 единици.
 • 1956: 1488 кубика, 45 КС (33 kW; 44 КС). Цена во Германија: 5.410 ДМ до 6.560. 144.587 направени единици.
 • 1957: 1488 кубика, 45 КС (33 kW; 44 КС). Повторно вметнете нова решетка, ласкав покрив, хромирани ленти по должината на ременот. Кабриолетот веќе не бил дел од линијата. Цени во Германија: 5.510 ДМ до 6.560. Направени 169.721 единици.

Податоци:

 • Wheelbase 97.9 ин (2,487 mм)
 • Должина 166.9 ин (4,239 mм)
 • Ширина 64 ин (1,626 mм)
 • Висина 61 ин (1,549 mм)
 • Тежина 2,020 lb (920 kg)-2,200 lb (1,000 kg)
 • Максимална брзина 75 mph ([convert: unknown unit])

Рекорд P I (јули 1957 – јули 1960)[уреди | уреди извор]

Опел Рекорд P1 поседувал малку поголема, помодерна школка со завиткан од ветробранско стакло и заден екран, воведувајќи ја во Германија најновата американска мода на двојно обоени автомобили[1].

Стандардниот модел бил продаван како Опел Олимпија Рекорд, додека намалената верзија на спецификациите се продавала едноставно како Опел Олимпија и широко позната, помалку формално, како „Бауерн-Буик“[1].

Новата базна верзија со мотор од 1196 кубици се појавила во 1959 година, и била позната како Опел 1200, заменувајќи ја Опел Олимпија.

Полуавтоматски менувач („Олимат“) станал достапен за моделот од 1959 година. Првично, автомобилот го задржал својот претходник кој поседувал 1488 кубици, 45 КС (33 kW; 44 КС): и истиот бил надополнет со 1680 кубици 55 КС и Л мотор за моделот од 1960 година.

Моделот останал во производство до 1960 година.

 • 1958-59: 1488 кубика, 45 КС (33 kW; 44 КС). Достапно како основен модел на „Олимпија“ со две врати или како „Олимпија Рекорд“ и како караван со три врати („караван“) и комбе засновано на седанот. Цена во Германија: 5.785 ДМ до 6.845. Направени се 509.110 единици.
 • 1959: 1488 кубика, 45 КС (33 kW; 44 КС); на барање 1680 кубика, 55 КС (40 kW; 54 КС). Исто така достапен како седан со четири врати. Неколку рафинирања вклучени во таблата со табла, заклучување на палењето, електрични бришачи на шофершајбната. Новиот основен модел „Опел 1200“ ја заменил поранешната Олимпија (1196 кубика, 40 КС (29 kW; 39 КС), 5.835 ДМ); 1200 останало во производство до декември 1962 година, додека П И бил заменет во август 1960 година од Рекорд П II. Цена во Германија: 6.545 ДМ до 7.110. 307,000 единици (П I) + 67,952 единици (1200).

Податоци:

 • Wheelbase 100 ин (2,540 mм)
 • Должина 174.9 ин (4,442 mм)
 • Ширина 63.6 ин (1,615 mм)
 • Висина 58.7 ин (1,491 mм)
 • Тежина 2,010 lb (910 kg)-2,210 lb (1,000 kg)
 • Максимална брзина 74 mph ([convert: unknown unit])–82 mph ([convert: unknown unit]).

Рекорд P II (1960–1963)[уреди | уреди извор]

Моделот на Рекорд P II пораснал во големина, ако не и во меѓуоскиното растојание, и добил комплетно нова школка. Тој бил достапен во неколку верзии на каросерија: седан со две врати и 4 врати, караван со 3 врати плус комбе за испорака, пикап или кабриолет. Од август 1961 година, работното купе станало достапно, а во јуни 1962 година била додадена полуксузната „L“ верзија со нов врвен мотор од 1700 кубици „S“ и повисок однос на компресија. Најновите верзии имале опционален четиристепен менувач.

Цени во Германија: 6.545 ДМ до 7.770. Направени 787.684 единици. Autenrieth продолжил да продава неколку кабриолети по цена од 11.635 германски марки.

Податоци:

 • Мотори: 1488 cc, 50 PS (37 kW; 49 hp), or 1680 cc, 55 PS (40 kW; 54 hp) or 1680 cc, 60 PS (44 kW; 59 hp)
 • Wheelbase 100 ин (2,540 mм)
 • Должина 177.8 ин (4,516 mм)
 • Ширина 64.3 ин (1,633 mм)
 • Висина 58.6 ин (1,488 mм)
 • Тежина 2,075 lb (941 kg)-2,240 lb (1,020 kg)
 • Максимална брзина 77 mph ([convert: unknown unit])-87 mph ([convert: unknown unit])

Рекорд A (1963–1965)[уреди | уреди извор]

Верзиите на Рекорд А претставувало повторување на претходниот модел (салон со две и четири врати, караван со две врати и комбе за испорака, купе со две врати со мотори од 1500 или 1700 или 1700 С), но школките биле целосно нови и меѓуоскиното растојание се протегало на 103,3 инчи (2.620 мм). Во март 1964 година бил воведен Рекорд Л-6 со 2,6-литарска линија на Опел Капитан.

Цени во Германија: 6,830 ДМ до 9.370; предни диск сопирачки: + 200 германски марки, 4 брзини: + 180 германски марки. 885.292 единици. Во многу ограничен број, Карл Дојч од Келн продавал кабриолет верзија со мотор 1700 S или 2600 со 11,765 германски марки и 13.060 германски марки, соодветно.

Податоци:

 • Мотори: 1488 cc, 55 PS (40 kW; 54 hp), or 1680 cc, 60 or 67 PS (49 kW; 66 hp), or 2605 cc, 100 PS (74 kW; 99 hp)
 • Wheelbase 103.9 ин (2,639 mм)
 • Должина 178 ин (4,521 mм)
 • Ширина 66.8 ин (1,697 mм)
 • Висина 57.7 ин (1,466 mм)
 • Тежина 2,140 lb (970 kg)-2,510 lb (1,140 kg)
 • Максимална брзина 81 mph ([convert: unknown unit])-104 mph ([convert: unknown unit])

Рекорд B (1965–1966)[уреди | уреди извор]

Новиот модел, наречен Опел Рекорд Б се состоел со повозвишени четири-цилиндрични мотори на CIH (1500, 1700 S, 1900 S). Моторите CIH се користеле во сите последователни генерации на Рекорд до 1986 година, кога Рекорд бил заменет со Опел Омега. Шест цилиндричниот мотор од 2.600 кубици останал непроменет. Поставата била идентична со Рекорд А.

Цени во Германија: 6.980 германски марки до 9.570; моќни сопирачки: + 95 германски марки, автоматски менувач: + 950 германски марки, четиристепен менувач: + 95 германски марки. Биле продадени 296.771 единици.

Податоци:

 • Мотори: 1,492 cc, 60 PS (44 kW; 59 hp), or 1,698 cc, 75 PS (55 kW; 74 hp), or 1,897 cc, 90 PS (66 kW; 89 hp), or 2,605 cc, 100 PS (74 kW; 99 hp)
 • Wheelbase 103.9 ин (2,639 mм)
 • Должина 178.3 ин (4,529 mм)
 • Ширина 66.6 ин (1,692 mм)
 • Висина 56.7 ин (1,440 mм)
 • Тежина from 2,190 lb (990 kg)
 • Максимална брзина 83 mph ([convert: unknown unit])-104 mph ([convert: unknown unit])

Рекорд C (1967–1971)[уреди | уреди извор]

Рекорд C
Производство1967–1971
ПретходникОпел Рекорд B
НаследникОпел Рекорд D
КласаБизнис автомобил (E)
Вид каросерија2-врати седан
4-врати седан
3-врати караван
5-врати караван
2-врати купе
3-врати ван
РаспоредFR layout
Пренос3-speed manual
4-speed all-synchromesh manual
3-speed automatic
Меѓуоскино раст.105 ин (2,700 mм)
СродниОпел Комодоре
Шевролет Опала

Со произведени 1.276.681 единици, Рекорд Ц бил најуспешниот Рекорд досега. Автомобилот се покажал како најголем хит во јавноста: бил сигурен и простран.

Опсегот се состоел од две и четири врати за седан, караван со четири врати, комбе и купе со две врати со 1500, 1700, 1700 S, 1900 S или (до 1968) и 2200. Многу краткотраен (само во 1967 година) била специјална верзија на такси на подолго меѓуоскино растојание, која се продавала за 9.950 германски марки; со тоа, Опел се обидел да добие основа во германскиот такси-пазар, тогаш (како и сега) доминиран од Мерцедес. Повторно, Карл Дојч од Келн понудил конвертибилна верзија во ограничен број.

Постоеле неколку варијанти на Рекорд Ц, како и верзија направена под различни имиња во различни земји.

Варијантата на Рекорд Ц било купето Рекорд Спринт (1967–71) со возачки светла, тркала од челик, спортски ленти и спортски ентериер; Спринт добил исклучиво т.н. мотор од 1900 H со два дво-барелни карбуратори, 106 КС (78 kW; 105 КС) и 174 км на час.

Поранешниот Рекорд Л-6 бил заменет со новиот Комодоре A.

За време на животот на овој модел (всушност 1967-70) се оживеало името на Опел Олимпија, но во посебен помал автомобил, заснован на периодот на Опел Кадет.

Поради лансирањето на помалата Аскона во септември 1970 година, Рекорд се продавал како бизнис автомобил отколку како голем семеен автомобил.

Ренџер[уреди | уреди извор]

Ренџер спаѓал во опсегот на Рекорд, изграден во фабриката „Опел континентал“ во Антверпен, Белгија, за целокупниот европски пазар. Изгледот бил сличен на Рекорд. Првично, имало два модела: Ренџер 130 и Ренџер 153. Во 1970 година биле најавени дополнителни модели, Ренџер 1900 и Ренџер 2500, и варијанта „SS“, заснована на Ренџер 153.

Исто така, имало и јужноафрикански ренџер, изграден во фабриката „Џенерал моторс“ во Јужна Африка, Порт Елизабет.

Останати пазари[уреди | уреди извор]

Рекорд Ц бил произведуван и продаван како „Шевролет Опала“ и „Комодоро“ во Бразил од 1968 година наваму, достапен во форма на седан, купе и караван и со модели на „Шевролет“ 2,5 Л четири, 3,8 Л или 4,1 Л. Овие модели добиле неколку монитори и останале во производство до околу 1992 година.

Купето на Рекорд Ц било локално изградено во Јужна Африка како Ренџер SS во текот на 1970-тите години[2].

Цени во Германија (1966): 7.630 германски марки до 9.560; Спринт (1967): 9.775 германски марки.

Рекорд Ц бил продаван во Мексико како Опел Рекорд Олимпико; поради Олимписките игри во 1968 година. Корса, Астра и други биле продавани како Шевролет во текот на 90-тите и првата деценија на 21 век.

Податоци:

 • Мотори: 1492 cc, 58, later 60 PS, 1698 cc, 60, later 66 PS, 1698 cc, 75 PS, 1897 cc, 90 PS, 1897 cc, 106 PS, 2239 cc, 95 PS (70 kW; 94 hp)
 • Wheelbase 105 ин (2,667 mм)
 • Должина 180 ин (4,572 mм)
 • Ширина 69.1 ин (1,755 mм)
 • Висина 57.5 ин (1,460 mм)
 • Тежина 2,265 lb (1,027 kg)-2,585 lb (1,173 kg)
 • Максимална брзина 81 mph ([convert: unknown unit])-108 mph ([convert: unknown unit])

Рекорд D (1972–1977)[уреди | уреди извор]

Рекорд D
Познат и какоШевролет Иран (IR)[3]
Shinjin Рекорд (ROK)
Ренџер 1700 (CH / ZA / B)
Ренџер 1900 (CH / ZA / B)
Ренџер 2500 (CH / ZA / B)
Производство1972–1977
ПретходникОпел Рекорд C
НаследникОпел Рекорд E
КласаБизнис автомобил (E)
Вид каросерија2-врати седан
4-врати седан
5-врати караван
2-врати купе
3-врати ван
РаспоредFR layout
Меѓуоскино раст.105 ин (2,700 mм)
СродниОпел Комодоре,
Vauxhall Victor FE

Од новиот модел биле произведени околу 1,1 милиони. Бидејќи името Рекорд Д лесно би можело да се разбере погрешка и да се поврзе со дизел автомобил, името Рекорд 2 често се користело во продажната литература. Првиот прототип бил готов во 1971 година. Достапните типови на мотори биле оние од 1897 кубици, 1698 кубици и 2068 кубици CIH (четири-цилиндрични бензински мотори). Имало и дизел верзија со мотор чиешто поместување првично бил 2,1 литри и потоа се намалил на 2,0 литри. Дизел моторот бил повисок од варијантите на бензинот. Шест-цилиндрична варијанта на овој автомобил се нарекува Комодоре B. Достапните модели биле ониер со стандарден четири-брзински менувач на подот или до возачот и со автоматски менувач TH-180. Школката е од унитарна конструкција. На располагање биле типови на каросерија со две врати, седан со четири врати, караван со три врати, караван со пет врати, купе со две врати и комбе со две врати. ИмашеИмало и варијанта наречена „Берлина“ со повеќе луксузен ентериер и тркала.

Ренџерс, исто така, бил префрлен во оваа нова генерација, со додавање на мотор од 1.7 L. Во 1972 година, поставата се состоела од основата Ренџер 1700, средното ниво Ренџер 1900 и највисокиот Ренџер 2500. Во 1974 година, на Ренџер бил поставен мотор од 2.8L. Сепак, во тоа време Ренџер биле непопуларни и било прекинато производството по моделот во 1976 година. Повеќето од нив биле продавани исклучиво во континентална Европа, особено во регионот Бенелукс.

Јужна Африка го користела овој тип за нивната серија Шевролет 2500, 3800 и 4100. Тие изгледале визуелно скоро идентични, но инсталирани биле за Шевролет 2500 (4-цилиндрични) или 3800 и 4100 (6-цилиндрични) мотори. Тие биле достапни како седани со четири врати или каравани. Шест-цилиндричните верзии би можеле да се разликуваат од оние со четири бидејќи тие имале четири кружни фарови наспроти двете правоаголни.

Овие автомобили биле произведувани и во Иран (пред револуцијата) од 1974 до 1977 година под локалниот бренд „Шевролет Иран“ од страна на Џенерал моторс Иран. Двата модела имале 2500 и 2800 со 2,5L и 2,8L, соодветно. Производството на овие возила завршило во 1977 година кога собраниската линија започнала да ги произведува автомобилите „Шевролет Нова“, „Буик Скиларк“ и „Кадилак Севиља“ до 1987 година.

Рекорд E (1977–1986)[уреди | уреди извор]

Рекорд Series E
ПроизведувачОпел
Производство1977–1986
СклопувањеРиселсхајм
ПретходникОпел Рекорд Series D
НаследникОпел Омега
КласаБизнис автомобил (E)
РаспоредFR layout

Моделот Е може да се подели како Рекорд Е1 (1977–82) и Рекорд Е2 (1982–86). Биле произведени над 1,4 милиони единици. Рекорд Е бил достапен како седан со две или четири врати и како караван со три или пет врати. На некои пазари каде даночната структура била соодветна, достапна била и ван-верзијата со три врати.

Верзијата на Рекорд Е ја продавала и Воксхол во Обединетото Кралство од 1978 година како Чарлтон. Разликите во изгледот исчезнале по 1982 година. Моделот Е1 бил продаван и во Јужна Африка, првично како „Шевролет Рекорд“, пред да биде ребрендиран како „Опел“ во 1982 година, останувајќи во производство до 1984 година. Моделот Е2 останал во производство во Јужна Африка до раните 90-ти, а бил достапен и со мотор V6.

Опел Рекорд го завршил производството во есента 1986 година, кога бил заменет со Опел Омега.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Modellchronik des Opel Rekord von 1953 bis 1960“. Auto Motor u. Sport. Heft 24 1977: Seite 58. 23 November 1977.
 2. Chevrolet SS – a History
 3. „Archived copy“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 12 март 2012. Посетено на 23 јули 2014.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]