Опел Кросленд X

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Кросленд X
ПроизведувачОпел (Група ПСА)
Познат и какоВоксхал Кросленд X
Производство2017–денес
СклопувањеШпанија: Сарагоса[1]
ПретходникОпел Мерива
Класатеренско возило (SUV)
Вид каросерија5-врати SUV
ПлатформаПлатформа на ПСА PF1
Пренос5-брзини (рачно)
6-брзини (рачно)
6-брзини (автоматско)[2]
Меѓуоскино раст.2,605 mм (102.6 ин)
Должина4,212 mм (165.8 ин)
Ширина1,765 mм (69.5 ин)
Висина1,605 mм (63.2 ин)
Нетоварена тежина1,163–1,319 kg (2,564–2,908 lb)
СродниCitroën C3 Aircross (2017)
Пежо 2008

Опел Кросленд X — теренско возило (кросовер, SUV) произведено од германскиот производител Опел чие производство започнало во 2017 година. Исто така, моделот бил продаван како Воксхал Кросленд во Обединетото Кралство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Opel expects Crossland X to win more women buyers“. Automotive News Europe.
  2. „Vauxhall Crossland X 2017 - SUV Drive“. www.suvdrive.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]