Меѓуоскино растојание

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓуоскино растојание на возило

Меѓуоскино растојание – растојание меѓу предната и задната оска на возило[1]. За возила со три оски(на пр. камион), меѓуоскиното растојание се дефинира како растојание меѓу управувачката (предната) оска и оската на симетрија меѓу втората и третата оска.

Колку е поголемо меѓуоскиното растојание кај патничките автомобили, толку е поголем просторот во кабината поголем и автомобилот припаѓа на повисока класа.

Примери[уреди | уреди извор]

Меѓуоскино
растојание во мм
Модел
1873 Смарт фортво III ген.
2000 Фијат 500 тополино
2150 Југо
2400 Ситроен 2CV
2470 Шкода фабија III ген.
2578 Ауди А3 II ген.
2620 Пежо 308 II ген.
2791 Фолксваген пасат Б8
2820 Алфа Ромео Џулија (952)
2941 Волво S90
3124 Ситроен DS
3302 Хамер H1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. : the distance between the front and rear axles of an automotive vehicle Дефиниција на поимот во речникот Меријам-Вебстер