Опел Спидстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Спидстер
ПроизведувачЛотус Карс
Познат и какоОпел Спидстер Турбо (2004–2005)
Воксхал VX220 (Обединето Кралство)
Воксхал VX220 Турбо (2004–2005)
Даеву Спидстер
Производство2001–2005
СклопувањеАнглија: Хетхел
НаследникОпел ЏМ (ЕУ)
Воксхал (Обединето Кралство)
Класаспортски автомобил
Вид каросерија2-врати роудстер
Распоредсреден мотор
ПлатформаПлатформа Лотус Елисе 2
Мотор2.2 L Ecotec Z22SE I4
2.0 L Z20LET turbo I4
Пренос5-брзини - рачно
Меѓуоскино раст.91.7 ин (2,329 mм)[1]
Должина149.2 ин (3,790 mм)[1]
Ширина67.2 ин (1,707 mм)[1]
Висина43.8 ин (1,113 mм)[1]
Нетоварена тежинаСпидстер: 870 kg (1,918 lb)
Спидстер Турбо: 930 kg (2,050 lb)
Сродни
КонструкторНилс Лоеб и Мартин Смит (надворешност)
Стивен Crijns (внатрешност)[3]

Опел Спидстер познат и како Воксхал VX220 — спортски автомобил со среден мотор, продаван од германскиот производител на автомобили Опел, претставен во јули 2000 година[4]. Изграден е и во верзии на лев и десен волан, во фабриката Лотус Карс во Англија. Моделот бил претставен на Саемот за автомобили во Женева во март 1999 година.

Се продавал како Воксхал VX220 во Велика Британија и имал доста заеднички елементи со Лотус елисе, иако Опел тврди дека неколку делови биле заменливи. Во април 2001 година, Гриф Рис бил отпуштен од Воксхал, по срамното рекламирање за VX220 претходната година, при што компанијата изјавила дека сака да се пренасочи во друга насока[5].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Opel Speedster 2.2 16v 147 hp - Specs & Performance“. ZePerfs. Посетено на 2015-12-08.
  2. „Official Website of ''Lynx electric''“. Lynxcars.webtemplet.dk. Архивирано од изворникот на 23 септември 2010. Посетено на 2 октомври 2010.
  3. „Lotus Press Release, Vauxhall Announce Production VX220“. Sandsmuseum.com. 19 May 1999.
  4. „Opel Speedster – The Essence of Dynamic Driving“. GM Media Online. 12 February 2001.
  5. Roland Gribben (13 April 2001). „Vauxhall gives comedian the boot“. telegraph.co.uk. Посетено на 1 December 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]