Шевролет Болт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шевролет Болт
2017 Chevrolet Bolt EV Premier front 6.20.18.jpg
ПроизведувачЏенерал моторс
Познат и какоОпел Ампера-e (Европа)
Производствооктомври 2016 – денес
Год. на модел2017–денес
КласаSubcompact
Тип на каросерија5-врати хечбек
ПлатформаBEV II
Преносbattery = 2017–19: Предлошка:KWh литиум-јон
2020–: Предлошка:KWh литиум-јон
=
Меѓуоскино раст.102.4 ин ([convert: unknown unit])
Должина164.0 ин ([convert: unknown unit])
Ширина69.5 ин ([convert: unknown unit])
Висина62.8 ин ([convert: unknown unit])
Нетоварена тежина3,563 lb (1,616 kg)
Електричен досег238 милјаs ([convert: unknown unit]) (EPA)[1]
1,710,000 стапки (520 kм) (NEDC)[2]
1,250,000 стапки (380 kм) (WLTP)[2]
КонструкторСтјуард Норис =

Шевролет Болт — мал електричен автомобил со пет врати, кој се продава на пазарот од страна на Шевролет. Моделот е развиен и произведен во партнерство со LG Corporation[3]. Обновената европска варијанта се продава како Опел Ампера-е во континентална Европа.

Заклучно со моделот кој треба да излезе во продажба во 2020 година, Болт има електричен опсег 419 километри[4], 383 километри за моделите 2017-2019 година. Европската Ампера-е, има сертифициран опсег од 520 км.

Производството за моделот од 2017 година започнало во ноември 2016 година[5][6]. Европската верзија започнала со производство во февруари 2017 година. Продажбата во САД започнала во Калифорнија во декември 2016 година[6][7].

На своето воведување, Болт бил прогласен за автомобилски тренд за 2017 година[8], автомобилот на годината во Северна Америка во 2017 година и наведен во списанието Time 25 во спосокот на најдобри 25 пронајдоци на 2016 година[9].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Energy Efficiency & Renewable Energy, U.S. Department of Energy and U. S. Environmental Protection Agency and (September 20, 2016). „Compare Side-by-Syde - 2017 Chevrolet Bolt“. fueleconomy.gov. Посетено на September 20, 2016.
  2. 2,0 2,1 Opel Pressroom Europe (13 февруари 2017). "'Das Elektroauto': Opel Ampera-e Impresses with Electrifying High-tech". Соопштение за печат.  посет. 19 февруари 2017 г
  3. Chevrolet Pressroom (20 октомври 2015). "Chevrolet Develops Bolt EV Using Strategic Partnership". Соопштение за печат.  посет. 21 септември 2016 г
  4. Chevy Bolt EV 2020 gets a range increase to 259 miles, EPA says Fred Lambert, Aug. 22nd 2019
  5. General Motor (12 февруари 2015). "Chevrolet Commits to Bolt EV Production". Соопштение за печат.  посет. 17 февруари 2015 г
  6. 6,0 6,1 Tom Krisher (November 5, 2016). „GM starts producing 200-mile electric Chevrolet Bolt“. Посетено на November 5, 2016. Mirror Архивирано на 5 ноември 2016 г.
  7. Cole, Jay (September 20, 2016). „Chevrolet Bolt EV In Canada Priced At $42,795 – Includes Fast Charging, Arrives Early 2017“. Inside EVs. US. Посетено на September 21, 2016.
  8. „Chevrolet Bolt, Honda Ridgeline, Chrysler Pacifica Named 2017 North American Car, Truck and Utility Vehicle of the Year“. Посетено на January 9, 2017.
  9. Cobb, Jeff (November 23, 2016). „2017 Chevy Bolt's Trophy Case Is Filling Up“. HybridCars.com. Посетено на November 23, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]