Прејди на содржината

Опел Грандленд X

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Опел Грандланд X)
Опел Грандленд X
ПроизведувачОпел (Група ПСА)
Познат и какоВоксхал Грандланд X
Производство2017–денес
СклопувањеФранција: Сошо
Германија: Ајзенах
Намибија: Валвис Беј
ПретходникОпел Антара
Класатеренски спортски автомобил (SUV)
Вид каросерија5-врати кросовер
ПлатформаПлатформа PSA EMP2
Мотор1.2 L I3 турбо (бензин)
1.6 L I4 турбо (бензин)
1.5 L I4 (дизел)
1.6 L I4 (дизел)
2.0 L I4 (дизел)
Меѓуоскино раст.2,675 mм (105.3 ин)
Должина4,477 mм (176.3 ин)
Ширина1,856 mм (73.1 ин)
Висина1,609 mм (63.3 ин)
Нетоварена тежина1,350–1,575 kg (2,976.2–3,472.3 lb)
СродниЦитроен C5
ДС 7 Кросбек
Пежо 3008 II
Пежо 5008 II

Опел Грандленд X — теренски кросовер автомобил (SUV), кој се произведува од Опел од 2017 година. Моделот е заснован на платформата на Група ПСА - EMP2. Во Обединетото Кралство се продава како Боксхал Грандленд X.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]