Опел Каскада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Каскада
ПроизведувачОпел (Џенерал моторс)
Познат и какоБуик Каскада (САД)
Воксхал Каскада (Велика Британија)
Холден Каскада (Австралија и Нов Зеланд)[1]
Опел Кабрио (Шпанија)
Производствомарт 2013–2019
2014-2017 (АВ) (НЗ) (САД)
СклопувањеПолска: Гливице[2]
ПретходникОпел Астра H ТвинТоп
Класакабриолет[3] (S)
Вид каросерија2-врати кабриолет
ПлатформаПлатформа GM Delta
Мотор
  • 1.4 L B14NET (LUJ) - I4 турбо бензин
  • 1.6 L A16XHT (LVP) - I4турбо бензин
  • 1.6 L A16SHT (LWC) - I4 бензин
  • 2.0 L B20DTH (LFS) - I4 дизел
Пренос6-брзини (рачно)
6-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,695 mм (106.1 ин)
Должина4,696 mм (184.9 ин)
Ширина1,839 mм (72.4 ин)
Висина1,443 mм (56.8 ин)
Нетоварена тежина1,701–1,816 kg (3,750–4,004 lb)
СродниОпел Астра J
Опел Зафира Турер C

Опел Каскада (германски: Opel Cascada) — автомобил дизајниран и произведен од германскиот производител на автомобили Опел. Производството на Опел Каскада траело од 2013 до 2019 година. Автомобилот во Шпанија се продавал како Опел Кабрио, во Велика Британија како Воксхал Каскада, во Австралија и Нов Зеланд како Холден Каскада и Буик Каскада во САД и Кина. Во Канада моделот не бил продаван.

Модел[уреди | уреди извор]

Опел Каскада
Воксхал Каскада
Холден Каскада
Буик Каскада

Моделот на Буик Каскада бил откриен кон крајот на 2012 година, и претставен на 20 април 2013 година. Каскада понудила два избори на мотори со четири цилиндри на бензин, мотор од 1.4L или 1.6L. Овие мотори биле понудени или со шест-брзински рачен или со автоматски шестбрзински менувач. лансирањето беше достапен и дизел 2.0L.

Опел изјавил дека Каскада е засилена за 43% од претходната генерација Астра H ТвинТоп и работи заедно со распоредот за суспензија на HiPer Strut[4].

Во јануари 2015 година, Буик Каскада била претставена на меѓународниот автомобилски саем во Северна Америка во 2015 година. Тој излегол во продажба во јануари 2016 година. Каскада бил достапен со два трима, 1SV и Premium. Дополнително, Буик бил достапен само со 1.6L 4 мотор[5]. Иако автомобилот бил достапен во Соединетите Држави, тој не бил достапен во Канада.

Во април 2015 година, Холден Каскада излегла во продажба, и бил најновиот кабриолет на Холден, откако моделот на Астра ТвинТоп бил прекинат во 2009 година. На лансирањето, Каскада била понудена со само бензински мотор 1,6L и автоматски со шест брзини.

Внатрешност[уреди | уреди извор]

Каскада го дели голем дел од дизајнот со ентериерот на Опел Астра J. Спецификациите се разликуваат помеѓу брендовите, но стандардните одлики што се споделуваат меѓу брендовите вклучуваат електрична сопирачка за паркирање, спортски седишта, DAB радио, автоматски фарови и бришачи, контрола на крстарење, електричен кровен преклоп и 7,0 „Intellelink Infotainment System“, брендиран како MyLink за Холден[4][5][6].

Регионалните разлики вклучуваат ISOFIX стандардни точки за моделите на Опел, Воксхал и Холден.

Мотори[уреди | уреди извор]

Каскада има турбо-полнежен 1,6 литарски четири цилиндричен мотор на гас што ја намалува потрошувачката на гориво. Релативно ниското производство на моќност во масата на Каскада дозволува да достигне скромно време од 0 до 60 км на час во опсегот од 8 до 9 секунди.

Единствениот достапен мотор во Буик Каскада е 200-КС турбо полнач од 1,6 литарски четири цилиндри со технологија.

Моторот произведува 170 КС (125 kW) моќност и 280 врт/мин (207 lbf⋅ft) вртежен момент помеѓу 1650 до 3200 вртежи во минута. Другите мотори, кои не се достапни во Соединетите држави, вклучуваат два бензинци од 1.4 L Family 0 со 120 КС (88 kW) и 140 КС (103 kW) и со 200 Nm (220 Nm) и 2.0 L CDTI дизел со 165 PS ( 121 kW) и 380 N⋅m (280 lbf⋅ft).

Бензин
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 емисија (g/km) Години
1.4 Turbo VVT I4 1364 cc 120 PS (88 kW; 118 hp) со 4200 врт/мин 200 N•m (148 lb•ft) со 1850-4200 врт/мин N/A во Обединето Кралство 153 2013–
140 PS (103 kW; 138 hp) со 4900 врт/мин 200 N•m (148 lb•ft) со 1850-4900 врт/мин 148 2013–
1.6 Turbo SIDI 1598 cc 170 PS (125 kW; 168 hp) со 6000 врт/мин 260 N•m (192 lb•ft) (overboost 280 (207)) со 1650-4250 врт/мин 148 2013–
200 PS (147 kW; 197 hp) со 5500 врт/мин 280 N•m (207 lb•ft) (overboost 300 (221)) со 1650-3500 врт/мин 158 2014–
Дизел
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 емисија (g/km) Години
2.0 CDTI I4 1956 cc 165 PS (121 kW; 163 hp) со 4000 врт/мин 350 N•m (258 lb•ft) со 1750–2500 врт/мин 138 2013–
2.0 CDTI BiTurbo 195 PS (143 kW; 192 hp) со 4000 врт/мин 400 N•m (295 lb•ft) со 1750–2500 врт/мин 138 2014–

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Holden Adds Performance Opel Models To Vehicle Lineup - GM Authority“. GM Authority. Посетено на 15 July 2015.
  2. „Error Found - MID“. vpic.nhtsa.dot.gov.
  3. „Cascada Official Start of Production: Glamor from Gliwice“. media.gm.com. Архивирано од изворникот на 2016-02-25. Посетено на 15 July 2015.
  4. 4,0 4,1 Beissmann, Tim. „Opel Cascada Mid-Size Convertible Revealed“. CarAdvice.com.au. CarAdvice. Посетено на 21 June 2016.
  5. 5,0 5,1 Lorio, Joe. „2016 Buick Cascada Convertible: From Opel, with Love 2016 Buick Cascada Convertible: From Opel, with Love“. Car and Driver. Car and Driver. Посетено на 21 June 2016.
  6. Campbell, Matt. „2015 Holden Cascada pricing and specifications“. CarAdvice.com.au. CarAdvice. Посетено на 21 June 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]