Опел Вектра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Вектра
ПроизведувачОпел (Џенерал моторс)
Познат и какоВоксхал Вектра
Холден Вектра
Шевролет Вектра
Производство1988–2008
ПретходникОпел Аскона
НаследникОпел Инсигнија
Класаголем автомобил (D-сегмент)

Опел Вектра (германски: Opel Vectra) — голем автомобил дизајниран и произведен од германскиот производител на автомобили Опел. Возилото се продава под марката Воксхал Кавалиер во Велика Британија, во Австралија како Холден Вектра, а во Латинска Америка и Шевролет Вектра.

Моделот Вектра бил претставен за првпат во октомври 1988 година како замена за Опел Аскона, додека овој модел бил заменет од Опел Инсигнија во ноември 2008 година.

Вектра A (1988–1995)[уреди | уреди извор]

Вектра A
Познат и какоШевролет Вектра
Холден Вектра (Нов Зеланд )
Воксхал Кавалиер
Производство1988–1995
СклопувањеБелгија: Антверпен
Бразил: Сао Каетану ду Сул (1993–1996)
Египет: Мадинат ас-Садис мин Уктубар (ГМЕ) (1994–1996)[1]
Англија: Лутон
Германија: Ајзенах
Германија: Риселсхајм
Венецуела: Каракас
Југославија: Кикинда (IDA-Opel)
Вид каросерија4-врати ночбек седан
5-врати Хечбек
ПлатформаПлатформа GM2900
Мотор
Пренос5-брзини (рачно)(F10/5, F13/5, F16/5, F20/5)
6-брзини
(F28/6)
4-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,600 mм (102.4 ин)
Должина4,430 mм (174.4 ин) (седан)
4,350 mм (171.3 ин) (хеч)
Ширина1,700 mм (66.9 ин)
Висина1,400 mм (55.1 ин)
Нетоварена тежина997–1,199 kg (2,198–2,643 lb) (4-cyl бензин)
СродниОпел Калибра
КонструкторВејн Кери

Првата генерација на моделот Вектра, познат како Вектра A, бил воведен во октомври 1988 година, како седан со четири врати и хечбек со пет врати, заменувајќи го моделот на Опел Аскона C. Купето засновано на Вектра, наречено Калибра, било воведено следната година. И двата автомобили биле дизајнирани од страна на шефот за дизајн на Опел во тоа време, Вејн Чери.

Воксхал Моторс, британската подружница на ГМ што ги продавал повеќето од своите модели со Опел, не го користел името на моделот „Вектра“ сè до воведувањето на втората генерација во Велика Британија во август 1995 година, заменувајќи го Кавалиер. Во 1989 година биле воведени моделите Base, LS, GL, GLS, CD и GT, а нејзиниот сестрински модел бил трета генерација Кавалиер.

Моторите првично се движеле од 75 КС (55 kW) 1,4 L до 130 КС (96 kW) 2.0 L. Со воведувањето на регулативите за емисии на Еуро I, основниот модел бил заменет со 1,6 Л и 2.0 л, со моќност и 150 КС (110 kW).

Две верзии на погон на четири тркала биле додадени во моделите од 1990 година, а во 1993 година, автомобилот добил ограничена верзија на турбо полнач, со 204 КС (150 kW). Моторот од 1,4 литри не бил достапен на сите пазари. На пазарите како Италија, каде помалите мотори биле фаворизирани од даночниот систем, исто така бил понуден и моделот со 1,4 GLS[2]. Исто така се појавил мотор од 2,5 литарски V6 кон подоцнежните фази на Вектра, развивајќи 170 КС (125 kW), претворајќи го автомобилот во релаксиран автопат крстосувач, наместо да му дава спортски претензии.

Мотори[уреди | уреди извор]

Модел Мотор Сила Вртежи Систем Valvetrain Брзина
14NV 1.4 L 55 kW (75 PS; 74 hp) at 5,600 врт/мин 108 N•m (80 lb•ft) at 3,000 врт/мин Карбуратор SOHC 176 км/ч[convert: unknown unit]
16SV 1.6 L 60 kW (82 PS; 80 hp) at 5,200 врт/мин 130 N•m (96 lb•ft) at 2,600 врт/мин Карбуратор SOHC 178 км/ч[convert: unknown unit]
C16NZ(2) 1.6 L 55 kW (75 PS; 74 hp) at 5,200 врт/мин 127 N•m (94 lb•ft) at 2,600 врт/мин SPFI SOHC 176 км/ч[convert: unknown unit]
E16NZ 1.6 L 55 kW (75 PS; 74 hp) at 5,200 врт/мин 125 N•m (92 lb•ft) at 2,600 врт/мин SPFI SOHC 176 км/ч[convert: unknown unit]
X16SZR 1.6 L 52 kW (71 PS; 70 hp) at 5,000 врт/мин 128 N•m (94 lb•ft) at 2,800 врт/мин SPFI SOHC 176 км/ч[convert: unknown unit]
18SV 1.8 L 66 kW (90 PS; 89 hp) at 5,400 врт/мин 148 N•m (109 lb•ft) at 2,800 врт/мин Карбуратор SOHC 183 км/ч[convert: unknown unit]
E18NVR 1.8 L 65 kW (88 PS; 87 hp) at 5,400 врт/мин 143 N•m (105 lb•ft) at 2,800 врт/мин Карбуратор SOHC 182 км/ч[convert: unknown unit]
C18NZ 1.8 L 66 kW (90 PS; 89 hp) at 5,400 врт/мин 145 N•m (107 lb•ft) at 3,000 врт/мин SPFI SOHC 183 км/ч[convert: unknown unit]
C20NEF 2.0 L 74 kW (101 PS; 99 hp) at 5,200 врт/мин 158 N•m (117 lb•ft) at 2,600 врт/мин MPFI SOHC  
20NE 2.0 L 85 kW (116 PS; 114 hp) at 5,200 врт/мин 175 N•m (129 lb•ft) at 2,600 врт/мин MPFI SOHC 198 км/ч[convert: unknown unit]
C20NE 2.0 L 85 kW (116 PS; 114 hp) at 5,200 врт/мин 170 N•m (125 lb•ft) at 2,600 врт/мин MPFI SOHC 198 км/ч[convert: unknown unit]
20SEH 2.0 L 95 kW (129 PS; 127 hp) at 5,600 врт/мин 180 N•m (133 lb•ft) at 4,600 врт/мин MPFI SOHC 206 км/ч[convert: unknown unit]
22NE 2.2 L 103 kW (140 PS; 138 hp) at 5,200 врт/мин 207 N•m (153 lb•ft) at 2,600 врт/мин MPFI SOHC 202 км/ч[convert: unknown unit]
20XEJ 2.0 L 110 kW (150 PS; 148 hp) at 6,000 врт/мин 196 N•m (145 lb•ft) at 4,800 врт/мин MPFI DOHC 217 км/ч[convert: unknown unit]
C20XE 2.0 L 110 kW (150 PS; 148 hp) at 6,000 врт/мин 196 N•m (145 lb•ft) at 4,800 врт/мин MPFI DOHC 217 км/ч[convert: unknown unit]
X20XEV 2.0 L 100 kW (136 PS; 134 hp) at 5,600 врт/мин 185 N•m (136 lb•ft) at 4,000 врт/мин MPFI DOHC 210 км/ч[convert: unknown unit]
C20LET 2.0 L 150 kW (204 PS; 201 hp) at 5,600 врт/мин 280 N•m (207 lb•ft) at 2,400 врт/мин MPFI, Turbo DOHC 245 км/ч[convert: unknown unit]
C25XE 2.5 L 125 kW (170 PS; 168 hp) at 6,000 врт/мин 227 N•m (167 lb•ft) at 4,200 врт/мин MPFI DOHC 233 км/ч[convert: unknown unit]
17D 1.7 L 42 kW (57 PS; 56 hp) at 4,600 врт/мин 105 N•m (77 lb•ft) at 2,400–2,600 врт/мин Бош SOHC 152 км/ч[convert: unknown unit]
17DR 1.7 L 44 kW (60 PS; 59 hp) at 4,600 врт/мин 105 N•m (77 lb•ft) at 2,400–2,600 врт/мин Бош SOHC 152 км/ч[convert: unknown unit]
TC4EE1 1.7 L 60 kW (82 PS; 80 hp) at 4,400 врт/мин 168 N•m (124 lb•ft) at 2,400 врт/мин Бош SOHC 176 км/ч[convert: unknown unit]

Вектра B (1995–2002)[уреди | уреди извор]

Вектра B
Познат и какоШевролет Вектра
Холден Вектра
Воксхал Вектра
Производство1995–2002
СклопувањеАвстралија (1998–1999): Елизабет.
Белгија: Антверпен
Бразил(1996–2005): Сао Каетану ду Сул
Египет (1998–2005): Мадинат ас-Садис мин Уктубар (ЏМЕ)
Англија: Елсмир Порт
Англија: Лутон
Германија: Риселсхајм
Турција(1996–2002): Измир
Вид каросерија4-врати ночбек седан
5-врати Хечбек
5-врати караван
ПлатформаПлатформа GM2900
Мотор
 • 1.6 L 16LZ2 I4 (бензин)
 • 1.6 L X16SZR I4 (бензин)
 • 1.6 L X16XEL I4 (бензин)
 • 1.7 L I4 (diesel)
 • 1.8 L X18XE I4 (бензин)
 • 2.0 L 20NEJ I4 (бензин)
 • 2.0 L X20XEV I4 (бензин)
 • 2.0 L I4 (diesel)
 • 2.2 L C22SEL I4 (бензин)
 • 2.2 L Z22SE I4 (бензин)
 • 2.2L I4 (diesel)
 • 2.5 L X25XE V6 (бензин)
 • 2.6 L Y26SE V6
Пренос4-брзини (автоматско)
5-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,640 milliметарs (104 ин)
Должина4,480 milliметарs (176 ин) (седан/лифтбек)
4,490 milliметарs (177 ин) (караван)
Ширина1,710 milliметарs (67 ин)
Висина1,420 milliметарs (56 ин)
Нетоварена тежина1,270 kilograms (2,800 lb)–1,325 kilograms (2,921 lb)
СродниСатурн (серија L)

Вториот модел, Вектра B, бил воведен во октомври 1995 година, на Саемот за автомобили во Франкфурт, а опсегот на моделот за првпат вклучувала верзија на караван од пет врати. Овој модел го заменил Кавалиер Воксхал во Велика Британија.

„Воксхал Б“ бил последниот „Воксхал“ кој се произведувал во фабриката во Лутон на компанијата, бидејќи бил објавен крајот на производството на автомобили во декември 2000 година, стапувајќи во сила нешто повеќе од една година подоцна. Во март 2004 година, производството на автомобили завршило[3], иако производството на комерцијални возила продолжило[4]. Во септември 1996 г. премиерно се појавила верзијата на караван со пет врати, со ознаката „One step ahead of the Mob[5].

Вектра B била наследена од Вектра C во септември 2002 година. Моделот бил насловен како Холден Вектра во Австралија и Нов Зеланд. Помеѓу 1998 и 2001 година, Холден го извезувал моделот во регионот, со цел да извезе 60% од производството, иако тоа влијаело негативно поради азиската економска криза[6].

Моторите започнале со 75 КС (55 kW) и 1.6 L, Family 1, но на крајот 8-моторните вентили биле заменети со 16 постројки за напојување. Моторот 2.0 L Family II, со 136 КС (100 kW) бил развиен како тркачки автомобил (подоцна во Австралија со 2.2 L 108 kW), а на врвот на својот развој поседувал 2,5 L V6 со 170 КС (125 kW).

Дизел моторите биле направени од Изузу, со 1,7 Л 82 КС, а биле направени и модели со 2,0 Л Екотек со 82 КС или 101 КС и 2,2 Л Екотек со 125 КС. Во 2001 година, целиот нов бензински мотор 2.2 L, бил пренесен на Вектра C, и најпрвин бил воведен мотор со 2,5 L во последната инкарнација, и надграден на 2,6 L за да се сместат подобрувањата на емисиите. Во април 1999 година, Вектра била надградена.

Со модели кои имале ограничено издание, Вектра влегла во автомобилските трки со моделите i500, Super Touring и GSi. Првиот модел бил развиен во Германија од Опел Моторспорт, каде моќноста на моторот V6 се зголемила на 195 КС (143 kW), а другите два модели биле создадени во Милтон Кејнс од Мотор Спортс Девелопментс. Биле произведени 3900 модели со 2.5 модели на GSi, претежно седан и хечбек. Со само 317 каравани произведени во ова време, моделите станале едни од најретките на Воксхал.

Во 2001 и 2002 година, била направена последена од линијата 2.6 GSi, но овие биле ограничени на петстотини автомобили и претежно биле седани и хечбекови, но биле направени и 37 каравани. Овие модели добиле бројни дополнителни надградби, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на предните светла Ксенон, и поголеми предни сопирачки.

Во октомври 2013 година, списанието Top Gear ја сместил Вектра 1995 на својот список на 13-те најлоши автомобили во последните 20 години, опишувајќи го автомобилот како „толку просечен што Џереми Кларксон одби да го вози[7].

Производството на „Вектра Б“ завршило во март 2002 година.

Производство на друго место[уреди | уреди извор]

Египет[уреди | уреди извор]

Во Египет, производството на Вектра B продолжило и во текот на 1996 година со два модели, 1.6l 8v GLS со рачен менувач, како 2.0л 8v со автоматски менувач.

Подоцна во 2000 година, ревидираниот модел бил произведен со три модели 1.6 8v GLS со рачен менувач (подоцна заменет од 1.6 16v GLS со автоматски менувач), 2.0 16v ЦД со автоматски менувач, и 2.0 CDX автоматски менувач и сите во седан стил. Во 2002 година, локалното производство на Опел Вектра престанало, во корист на седанот Опел Корса и Опел Астра.

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Поврзан модел продаван во Северна Америка бил Сатурн L-серија, воведена во 2000 година, но била повлечена во 2005 година и заменета со Сатурн Аура во 2007 година.

Вектра C (2002–2008)[уреди | уреди извор]

Вектра C
Познат и какоШевролет Вектра
Холден Вектра
Воксхал Вектра
Производство2002–2008
Склопување
Вид каросерија4-врати ночбек седан
5-врати Хечбек
5-врати караван
ПлатформаПлатформа GM Epsilon
Мотор
Пренос6-брзини (автоматско)
6-брзини (рачно)
5-брзини (рачно)
Изитроник
CVTronic
Меѓуоскино раст.2,700 mм (106.3 ин) (седан/хеч)
2,830 milliметарs (111 ин) (караван)
Должина4,596 mм (180.9 ин) (седан/хеч)
4,611 mм (181.5 ин) (седан/хеч)[8]
4,822 mм (189.8 ин) (estate, pre-facelift)
4,839 mм (190.5 ин) (караван)
"OPC" верзии 31 mм (1.2 ин)
Ширина1,798 mм (70.8 ин)
Висина1,460 mм (57.5 ин) (седан/хеч)
1,500 mм (59.1 ин) (estate)
Нетоварена тежина1,393 kg (3,071 lb)
СродниОпел Сигнум

Изграден на Платформата GM Epsilon, Опел Вектра C, претставен во март 2002 година, првично бил достапен како седан со четири врати и хечбек со пет врати, познат како GTS[9]. Потоа бил додаден моделот на караван со пет врати во 2003 година[10]. Официјалното претставување на Вектра C се случило на Саемот за автомобили во Женева во 2002 година.

Првично, Вектра C требало да се појави со Сааб 9-3 во октомври 2001 година, на Саемот за автомобили во Франкфурт, но во јули 2001 година, било објавено дека одложувањата го принудиле Џенерал моторс да го одложи претставувањето[11]. Верзијата со хечбек премиерно била прикажана во септември 2002 година.

Вектра C за првпат била видена во списанието Auto Express во ноември 1999 година. На Саемот за автомобили во Франкфурт во октомври 2003 година, премиерно била прикажана верзијата на караван, која има малку подолго меѓуоскино растојание од хечбекот и седаните, кое изнесува 2.830 милиметри на караванот. Воксхал Сигнум делумно се засновал на Вектра C, со сосема поинаков распоред во задниот дел[12].

Опсегот на моторот бил значително изменет поради зголемената тежина на Вектра C. 90 kW (121 КС) 1.8 литарски Family 1 Ecotec мотор бил резервиран за основниот модел, како главен бензински мотор за Вектра C, по кое седувале моторите Екотек 2,2 Л со 108 kW (145 КС), 3,2 Л и 54-степен V6, со 155 kW (208 КС)[13]. Од јуни до јули 2002 година, Ед Харис учествувал во реклами за Опел Векстра во Велика Британија[14]. Пјерлуиџи Колина, исто така учествувал во реклами низ цела Европа за Вектра, како и за Сигнум, на крајот на 2005 година[15].

Во 2003 година, бил понуден моделот со 2.0-литарски турбополнач мотор Екотек со 129 kW (173 КС), но истиот бил произведен само во мали количини, а истиот мотор станал главен мотор за друг ГМ бренд, Сааб[16]. 2,2 Л бил ажуриран во 2004 г., со додавање на името „Direct“ на моделот, што укажува на ново ажурирање со директно вбризгување со висок притисок што го зголемило производството на енергија на 115 kW (154 КС) со подобрени емисии.

Дизел моќта, која станала важна за комерцијалниот успех во Европа[17], била обезбедена од „Изузу“ со 3,0 литарски ДМАКС В6 и од 132 kW (177 КС).

Во октомври 2004 година, четири-цилиндричниот дизел мотор бил заменет со 1,9 литарски мотор Ecotec CDTI од Фиат, способен за производство на 89 kW (119 КС) во 8v форма и 110 kW (148 КС) во 16v форма[18]. Се сметало дека оваа е многу подобра од претходната Вектра.

Вектра C добила фејслифт во септември 2005 година, со дебитирање на Саемот за автомобили во Франкфурт. Сепак, моќноста на 3,0 дизелот била зголемена на 137 kW (184 КС), а бензинскиот 3,2 литарски V6 мотор бил заменет со австралиски вграден турбополнач од 2.8 Л и V6 единица. Овој развиен мотор на Сааб може да произведе 170 kW (228 КС). Опел го инсталирал двојниот турбо мотор за својата производна линија на Сигнум кој имал 185 kW (248 КС).

Вектра со 185 kW (248 КС) била достапна во 2006 година. Опел исто така вовел - за првпат - OPC верзија на Вектра, користејќи го името VXR во Велика Британија. Овие варијанти со високи перформанси биле достапни само како хечбеци и каравани. Во Велика Британија моќноста на моторот High Feature V6 била зголемена на 188 kW (252 КС), давајќи максимална брзина која достигнува 250 км на час.

Во Австралија и Нов Зеланд, серијата „Холден Вектра ЗЦ“ била достапна само како седан и хечбек, Холден не го понудил караванот за „Вектра Ц“ поради присуството на караванот на „Астра“ и подоцна на Холден Вива. Вектра била заменета со „Холден Епика“ на почетокот од 2007 година[19].

Продажбата на Вектра C во Велика Британија не била толку силна како и претходните. Во најголем дел од својот животен век, оригиналната „Вектра“ била четвртиот најпродаван автомобил во земјата, но „Вектра Ц“ никогаш не се нашла повисоко од десеттото место во табелите за продажба на автомобили во земјата

Во 2007 година, таа конечно била вклучена во Топ 10 на табелите за продажба на автомобили во Велика Британија, како десетти најпопуларен нов автомобил во земјата со над 50.000 продажби, надминувајќи го Форд Мондео за првпат од 1999 година[20]. Исто така, во јануари 2007 година, варијантата на караван добила награда од страна на списанието What Car? за најдобар караван модел на годината[21].

Додека Вектра C се продавала во Мексико и Чиле како Шевролет Вектра, моделот не се продавал во Бразил, каде што Шевролет се одлучил да ја продава Астра H под марката на Вектра од 2006 до 2011 година.

Производството на Вектра C и Сигнум завршики во јули 2008 година.

Шевролет Вектра D (2009–2012)[уреди | уреди извор]

Шевролет Вектра D е ревидираната верзија на Опел Инсигнија на пазарот во Чиле. Тоа е многу редок модел на „Шевролет“ во Чиле.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Satyam. „Welcome to GMArabia.com“. GmЕгипет.com. Архивирано од изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2010-08-09. Посетено на 2 October 2010.
 2. Costantini, Guido (January 1989). „Per lei ci vuole il "duemila"“ [For her, it takes two-thousand]. Quattroruote (италијански). том 34 no. 399. Milan, Italy: Editoriale Domus. стр. 117.
 3. „The loss of Luton“. Car Magazine. February 2001. стр. 13.
 4. Why General Motors is keeping its faith in Vauxhall's Luton plant, Autocar, 25 August 2014
 5. „THIS WEEK: Vauxhall is launching the estate version of its Vectra ...“. www.campaignlive.co.uk. 7 November 1996. Посетено на 7 December 2017.
 6. Business Review Weekly: BRW, Volume 20, Issues 1-6, page 19
 7. „The 13 Worst Cars of the Last 20 Years“. Top Gear magazine. 31 October 2013. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 12 October 2014. Не се допушта закосување или задебелување во: |magazine= (help)
 8. Воксхал Вектра owners' Manual July 2007 ref TS 1557-A-08
 9. „New Holden Vectra goes up-market“. WebWombat. Архивирано од изворникот на 2019-09-27. Посетено на 7 January 2008.
 10. „Vauxhall Vectra Estate (2003 – To Date)“. Yahoo!. Посетено на 7 January 2008.
 11. „Page Not Found - Autotrader“. AutoTrader.com. Архивирано од изворникот на 18 May 2015. Посетено на 23 April 2017.
 12. „Opel Vectra and Signum Facelifts“. Automotriz. Архивирано од изворникот на 6 March 2008. Посетено на 7 January 2008.
 13. „Opel Vectra GTS“. Babez.de. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 7 January 2008.
 14. „Ad of the Week: Vauxhall puts Vectra on trial“. www.telegraph.co.uk. 18 June 2002. Посетено на 21 September 2017.
 15. „Referee Collina 'takes control' in Vauxhall TV and print campaign“. www.campaignlive.co.uk. 23 September 2005. Посетено на 9 November 2017.
 16. „New Opel Signum: Versatile, Innovative, Unique“. Black Falcon Media Group Oy. Посетено на 7 January 2008.
 17. Christine, Tierney; Weich, David (3 May 2003). „The Smell of Diesel Is Back in the Air“. McGraw-Hill. Посетено на 7 January 2008.
 18. „Vauxhall Vectra CDTI 150“. Khoo Systems. 17 October 2004. Архивирано од изворникот на 2009-02-27. Посетено на 10 January 2008.
 19. Newton, Bruce (June 2007). „Sneer Miss“. Wheels. стр. 104–108.
 20. Finlay, David (8 јануари 2008). „UK Motor Industry 2007“. PDRonline. Архивирано од изворникот на 16 јануари 2008. Посетено на 10 јануари 2008.
 21. „Car of the Year 2007 – Estate car“. What Car?. 19 January 2007. Посетено на 10 January 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со: