Рено Трафик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рено Трафик
ПроизведувачРено
Опел
Производство1980–денес
ПретходникРено Естафет
Класамикробус - М-сегмент
Вид каросеријаван
комбе

Рено Трафик — минибус кој се произведува од страна на францускиот производител на автомобили Рено од 1980 година. Во моментов моделот се продава како Фиат Таленто, Нисан НВ300 и како Опел/Воксхал Виваро. До 2016 година, моделот бил продаван и како Нисан Примастер.

Претходните верзии биле продадавани во Малезија од Иноком, а оригиналната генерација денес се продава во Индија од Тата Моторс.

Воксхал потврдил дека следната генерација Виваро ќе се произведува во фабриката за производство во Лутон со почеток во 2013 година. Сепак, по преземањето на Опел/Воксхал од Група ПСА, „Вираро“ изкегол како модел на Трафик во 2018 година, додека следната втора генерација била заменета во текот на 2019 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]