Опел Агила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Агила
ПроизведувачОпел (Џенерал Моторс)
Познат и какоВоксхал Агила
Производство2000–2014
НаследникОпел Карл
КласаМиниавтомобил (A)

Опел Агила (германски: Opel Agila) — градски мал автомобил кој бил произведуван од страна на германската марка на автомобили Опел во периодот од 2000 до 2014 година, како варијанта на „Сузуки Вагон Р+ “ (прва генерација) и „Сузуки Сплеш“ (втора генерација). Се продавал под марката Воксхал во Велика Британија.

Првата генерација била класифицирана како градски автомобил, додека втората генерација како минивен, а автомобилот бил заменет во март 2015 година од Опел Карл, кој е познат како Воксхал Вива во Велика Британија.

Историја[уреди | уреди извор]

Агила А (2000–2007)[уреди | уреди извор]

Агила A
Познат и какоСузуки Вагон R+
Воксхал Агила
Производство2000–2007
СклопувањеПолска: Гливице[1]
Вид каросерија5-врати хечбек
Мотор
  • 1.0 L Z10XE I3 - бензин
  • 1.0 L Z10XEP I3 - бензин
  • 1.2 L Z12XE I4 бензин
  • 1.3 L Z13DT I4 - дизел
Пренос5-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,360 mм (92.9 ин)
Должина3,535 mм (139.2 ин)
Ширина1,620 mм (63.8 ин)
Висина1,660 mм (65.4 ин)
Нетоварена тежина993 kg (2,189 lb)

Првата генерација Агила претставува иста верзија како Сузуки Вагон Р+, кој бил произведуван во Јапонија. Опел Агила А се произведувал како бензинец од 1000 и 1200 кубици и дизел со 1300 кубици. Продажбата започнала во август 2000 година.

1,0 моторот бил моторот Z10XE со три цилиндри и 973 кубици. Моторот 1,2 бил Z12XE со четири цилиндри и 1248 кубика. Агила била произведувана во фабриката на Опел во Гливице, Полска, додека Сузуки Вагон Р + во фабриката Маџар Сузуки во Унгарија.

Агила B (2007–2014)[уреди | уреди извор]

Агила B
Познат и какоСузуки Сплеш
Воксхал Агила
Производство2007–2014
СклопувањеУнгарија: Естергом (Маџар Сузуки)
Вид каросерија5-врати хечбек
Мотор1.0 L I3 - бензин
1.2 L I4 - бензин
1.3 L I4 - дизел)
Пренос5-брзини (рачно)
6-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,360 mм (92.9 ин)
Должина3,740 mм (147.2 ин)
Ширина1,680 mм (66.1 ин)
Висина1,590 mм (62.6 ин)
СродниSuzuki Swift

Втората генерација Агила била официјално претставена на 15 мај 2007 година и била претставена на Саемот за автомобили во Франкфурт во 2007 година.[2]. Сузуки ја продавал оваа генерација под името Сплеш.

Автомобилот бил 200 мм (7,9 инчи) подолг од неговиот претходник - сличен на оние како Цитроен Ц3 Пикасо, Тојота Јарис, Хонда Џез и Нисан Микра. Како поголем во големина од претходната генерација бил класифициран како мини МПВ. Продажбата започнала во април 2008 година.

Бензинските мотори биле со три цилиндри и 1000 кубици, 65 КС (48 kW; 64 КС) и четири цилиндри со 1200 кубици и 86 КС (63 kW; 85 КС), а дизел верзијата била со четири цилиндри и 1300 кубици со CDTI од 75 КС (55 kW; 74 КС).

Европското производство на „Опел Агила“ и „Сузуки Сплеш“ било во фабриката „Маџар Сузуки“ во Унгарија[3]. Автомобилот бил заменет во март 2015 година од „Опел Карл“, познат како „Опел Вива“ во Велика Британија.

Мотори[уреди | уреди извор]

Сите мотори ја содржат технологијата „Екотек“.

Бензин
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 (g/km)
1.0 ecoFLEX I3 973 cc 65 PS (48 kW; 64 hp) at 6,000 rpm 90 N•m (66 lb•ft) at 4,800 rpm 120 (2008–10)

119 (2010-)

1.2 VVT I4 1199 cc 86 PS (63 kW; 85 hp) at 5,500 rpm 114 N•m (84 lb•ft) at 4,400 rpm 131 (2008–10)

119 (2010-)

Дизел
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 (g/km)
1.3 CDTI I4 1248 cc 70 PS (51 kW; 69 hp) at 4,000 rpm 170 N•m (130 lb•ft) at 1,750 rpm (2008–10) 120

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Opel. Opel In Poland“. Car-cat.com. Архивирано од изворникот на 20 March 2012. Посетено на 19 July 2010.
  2. „BROKEN LINK The New Vauxhall Agila – Flex in the city!“. Vauxhall. Архивирано од изворникот на 2011-10-20. Посетено на 1 February 2012.
  3. „Suzuki Splash, the shortened Swift MPV“. Autopress News. 10 July 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 10 August 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]