Исузу Фастер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Isuzu Faster
ПроизведувачИсузу
Познат и какоШевролет LUV
Производство1972–2002
ПретходникИсузу Белет
НаследникИсузу D-Max
Исузу Хомбре
Класакамионетка

Исузу Фастеркамионетка што била произведувана од страна на Исузу помеѓу 1972 и 2002 година во текот на три поколенија. Фастер го наследил целиот Исузу Д-Макс, освен во Северна Америка.

Прва генерација (1972–1980)[уреди | уреди извор]

Прва генерација
Познат и какоИсузу Фастер (Тајланд)
Исузу KB
Бедфорд KB
Шевролет LUV
Производство1972–1980
СклопувањеЈапонија: Фуџисава
Тајланд: Самронг
Индонезија: Бекаси,
ПретходникОпел Блиц (за Бедфорд KB)
Бедфорд TJ (за Бедфорд KB)
Вид каросерија2-врати
2-врати пикап
4-врати пикап
Мотор
Пренос
 • 4-брзини (рачно)
 • 3-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.
 • 2,600 mм (102.4 ин) (SWB)
 • 2,995 mм (117.9 ин) (LWB)
Должина
 • 4,405 mм (173.4 ин) (SWB)
Ширина
 • 1,600 mм (63.0 ин)
СродниИсузу Флоријан
Шевролет ЛУВ со две врати (Чиле)
Изусу Флоријан

Втора генерација (1980–1988)[уреди | уреди извор]

Втора генерација
Познат и какоИсузу Фастер-Z (Тајланд)
Исузу KB
Исузу Пикап
Бедфорд KB
Шевролет LUV
Холден Родео
Производство1980-1988
1980-1994 (Индонезија)
СклопувањеЈапонија: Фуџисава
Колумбија: Богота
Нов Зеланд: Трентхем
Тајланд: Сармонг
Индонезија: Бекаси, (до 1994)
Вид каросерија2-врати
2-врати пикап
2-врати (Space Cab)
4-врати (Crew Cab)
Мотор
Меѓуоскино раст.
 • 2,650 mм (104.3 ин) (SWB)
 • 2,995 mм (117.9 ин) (LWB)
Должина
 • 4,425 mм (174.2 ин) (SWB)
 • 4,860 mм (191.3 ин) (LWB)
Ширина
 • 1,600 mм (63.0 ин)

Трета генерација (TF; 1988–2002)[уреди | уреди извор]

Трета генерација
Познат и какоИсузу Родео (Јапонија, Тајланд *4WD)
Исузу Фастер-Z (Тајланд)
Исузу Драгон Ајс (Тајланд)
Исузу Драгон Паур (Тајланд)
Исузу Фуеџо (Филипини)
Исузу Ивандер (Сабах)
Исузу Ипон (Израел)
Исузу KB (Јужна Африка)
Исузу Пикап (Северна Америка)
Исузу TF
Исузу TFR (Тајланд)
Исузу TT Фортиџо
Шевролет LUV
Шевролет T-Series (Египет)
Холден Родео
Хонда Турмастер (Тајланд)
Опел Кампо
Воксхал Брава (Обединето Кралство)
Бедфорд Бравс (Обединето Кралство)
Фотон Аолинг T-Series (Кина)
Чинбеј Чиндијан SY10 (Кина)
ЧиангЛинг Бодијан (Кина)
ЧиангЛинг Хантер (Филипини)
Замјад (Иран)
Хуавеј TFR/TF (Кина)
Производство1988–2002
1992–2016 (Кина)
СклопувањеЧиле
Кина
Колумбија
Јапонија
Филипини[1][2]
Португалија
Тајланд
Тунис
САД
Вид каросерија2-врати
2-врати пикап (Space Cab)
4-врати пикап (Crew Cab)
Мотор2.0 L 4G63 I4
2.2 L I4
2.2 L 115 hp (85 kW) C22NE / 22LE I4
2.3 L 4ZD1 I4
2.4 L I4
2.5 L 4ZE3 I4
2.6 L 4ZE1 I4
2.5 L 4JA1-T
2.1 L td I4
2.2 L td I4
2.4 L td I4
2.8 L 4JB1-T td I4
3.0 L 4HK1-TC1 td I4
3.0 L
4JH1-T
3.1 L
4JG2-T td I4
3.1 L
LG6 V6
3.2 L
6VD1 V6 "2.5.L 2500 cc Isuzu C240 (дизел)
Пренос4-брзини (автоматско)
5-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.
 • 2,680 mм (105.5 ин) (SWB)
 • 3,025 mм (119.1 ин) (LWB)
Должина
 • 4,425 mм (174.2 ин) (SWB)
 • 4,940 mм (194.5 ин) (LWB)
Ширина
 • 1,690 mм (66.5 ин)
СродниИсузу Визард (прва генерација)
Исузу Пантер TBR 52/TBR 54/TBR 541

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Isuzu. Isuzu in the Philippines“. Car-cat.com. Архивирано од изворникот на 2011-02-23. Посетено на 25 July 2010.
 2. „China intensifies car competition in Philippines“. Gasgoo. 10 April 2013. Архивирано од изворникот на 2020-06-19. Посетено на 1 September 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]