Опел Карл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Карл
ПроизведувачОпел
Познат и какоВоксхал Вива (HD, четврта генерација)
ВинФаст Фадил (Виетнам)
Производство2014–денес
Год. на модел2015–денес
СклопувањеЈужна Кореја: Чангвон (ГМ Кореја)
ПретходникОпел Агила
Класаградски автомобил
Вид каросерија5-врати хечбек
ПлатформаПлатформа ГМ Гама
Мотор1.0 L I3 - бензин
Пренос5-брзини (рачно)
5-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,385 mм (93.9 ин)
Должина3,675 mм (144.7 ин)
Ширина1,698 mм (66.9 ин)
Висина1,476 mм (58.1 ин)
Нетоварена тежина939 kg (2,070 lb)
СродниШевролет Спарк[1][2]
КонструкторМарк Адамс

Опел Карл (германски: Opel Karl) — градски мал автомобил кој се произведува од страна на германската марка на автомобили Опел. Овој модел е иста верзија на корејскиот Шевролет Спарк, која пак е наследник на Даеву Матис. Карл го заменил моделот Опел Агила во декември 2014 година. Во Велика Британија, тој се продава на пазарот како „Воксхал Вива“ од декември 2014 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Опел Карл го носи името на најстариот син на Адам Опел, Карл[3][4]. Моделот е тесно поврзан со четвртата генерација на Шевролет Спарк.

Автомобилот првично започнал да се произведува во Јужна Кореја, со почетна цена во Велика Британија под 8000 фунти, а потрошувачката на гориво достигнува 4,3 л/100 км. Додека е со потекло од Јужна Кореја, неговиот 1,5-цилиндричен мотор е со 1000 кубици и моќност од 55 kW (75 КС).

Иако димензиите на Карл се многу слични на неговиот претходник, тој е помал од 115 мм (4,5 инчи), што го прави скоро иста големина како поскапиот Опел Адам со три врати[5][6].

Опел Карл не се продава на сите пазари во Европа. Не се продава во Норвешка[7], Шведска[8], поранешни земји од СССР[9][10], Малта[11], Источен Балкан (вклучително Бугарија[12] и Романија[13]), Грција[14], Турција[15] и Кипар[16].

Опел Карл ја имал својата втора светска премиера што се одржала во Риека, Хрватска во 2015 година[17]. Во октомври 2018 година било објавено дека производството на Карл и Вива ќе биде прекинато до крајот на 2019 година[18][19].

Новата виетнамска автомобилска компанија ВинФаст го лиценцирала Опел Карл од Џенерал моторс, за производство на нивниот прв градски автомобил. Предниот дел на автомобилот ќе биде поставен за да одговара на новиот стил на марката ВинФаст[20]. Раните возила ќе бидат произведени во Јужна Кореја, но во 2019 година, производството треба да биде во сопствените капацитети на ВинФаст во Хајфонг[21].

Воксхал Вива[уреди | уреди извор]

Воксхал Вива

Воксхал Вива го вклучува основниот SE модел, SE A/C (кој има климатизација како стандард, оттука и името) и моделот SL. [22]

Опсегот има стандардна спецификација на високо ниво во споредба со слични возила од други производители, вклучувајќи систем за предупредување за поаѓање, контрола на крстарење, ограничувач на брзина, патнички компјутер (инстант MPG, просечна MPG, просечна брзина, стоп за гледање и патување), систем за набудување, електронска програма за стабилност и контрола на влечење, предни ламби за магла и аголни ламби.

Моделот SL нуди дигитална контрола на климата, делумно кожено обојување и алуминиумски тркала. Опциите вклучуваат електронски управуван стаклен подвижен покрив, систем за забава на екран на допир и „Зимски пакет“ што содржи загреани седишта, волан и огледала на вратата.

ВинФаст Фадил[уреди | уреди извор]

ВинФаст Фадил бил развиен од Vingroup во Виетнам. Се очекува да биде објавен во септември 2019 година[22].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Vauxhall To Introduce New Brand Image, Small Cars – GM Authority“. GM Authority. Посетено на 15 July 2015.
 2. „The Vauxhall Viva is coming back“. Top Gear. Архивирано од изворникот на 2014-12-16. Посетено на 15 July 2015.
 3. „Opel Karl – Neuer Kleinwagen als Einstiegsmodell“ [Opel Karl: New entry model mini car]. Süddeutsche Zeitung (германски). 2014-09-11.
 4. „Opel History 1862 - 1899“. Pressroom. Opel Automobile GmbH. Архивирано од изворникот на 2019-09-18.
 5. Voswinkel, Stefan (2014-12-03). „Neuer Opel Karl (2015): Erste Fotos vom Kleinwagen“ [New Opel Karl (2015): First photos of this small car]. Auto Bild (германски). Axel Springer Auto Verlag GmbH.
 6. General Motors. "New Opel KARL: World Premiere at the Geneva Motor Show". Соопштение за печат.  посет. 15 јули 2015 г Архивирано на 3 март 2016 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2019-09-20.
 7. „Opel in Norway“. Посетено на 20 August 2018.
 8. „Opel in Sweden“. Посетено на 20 August 2018.
 9. „Opel in Estonia“. Посетено на 20 August 2018.
 10. „Opel in Moldova“. Архивирано од изворникот на 2021-03-04. Посетено на 20 August 2018.
 11. „Opel in Malta“. Посетено на 20 August 2018.
 12. „Opel in Bulgaria“. Посетено на 18 June 2019.
 13. „Opel in Romania“. Посетено на 20 August 2018.
 14. „Opel in Greece“. Посетено на 20 August 2018.
 15. „Opel in Turkey“. Посетено на 20 August 2018.
 16. „Opel in Cyprus“. Посетено на 20 August 2018.
 17. „Svjetska vice premijera Opela Karl u Rijeci“. fiuman.hr. Посетено на 20 August 2018.
 18. Editorial, Reuters. „Opel stellt Modelle Adam, Karl und Cascada ein“. DE (германски). Архивирано од изворникот на 2018-10-30. Посетено на 29 October 2018.
 19. „Vauxhall confirms it will axe Adam and Viva city cars | Autocar“. www.autocar.co.uk (англиски). Посетено на 29 October 2018.
 20. „Vietnamese VinFast showed its new hatchback VinFast Fadil“. Auto Times News. 24 November 2018. Посетено на 25 November 2018.
 21. Huong, Kim (21 November 2018). „VinFast announces jaw dropping starting price for vehicles“. Vietnam Investment Review. Архивирано од изворникот на 2019-09-20. Посетено на 25 November 2018.
 22. Nga, Minh (20 November 2018). „Vietnam's first domestic car maker presents models, prices“. VnExpress. Vietnam. Посетено на 19 May 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]