Прејди на содржината

Шевролет Спарк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шевролет Спарк
Шевролет Спарк четврта генерација (М400)
ПроизводителDaewoo Motors (1998–2002)
GM Daewoo (2002–2011)
GM Korea (2011–сè уште)
Период1998-сè уште
ПретходникDaewoo Tico
СегментГрадски автомобил (А сегмент)
КаросеријаХечбек со 5 врати

Шевролет Спарк е градски автомобил или „мини“ автомобил произведен од јужнокорејскиот производител на возила GM Korea. Првично се продавал под името Daewoo Matiz. Достапен е само како хечбек со 5 врати. Првата генерација на Daewoo Matiz била лансирана во 1998 година од јужнокорејската гранка на Џенерал моторс, GM Korea со цел да го замени автомобилот Daewoo Tico.

Откако Џенерал моторс ја презела компанијата Daewoo Motors во 2002 година, автомобилот започнал да се продава под името на Шевролет. Втората генерација била претставена во 2005 година, а третата во 2010 година. Во јуни 2013 година во Калифорнија и Орегон, САД била лансирана електричната верзија Шевролет Спарк ЕВ и станал првиот електричен патнички автомобил на Џенерал Моторс откако моделот ЕВ1 на компанијата прекинал да се произведува во 1999 година.

Галерија[уреди | уреди извор]