Опел Мерива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Opel Meriva
ПроизведувачОпел (Џенерал Моторс)
Познат и какоВоксхал Мерива
Производство2003–2017
НаследникОпел Кросленд X
Класаминиван (M) (2003–2010)
Compact MPV (M) (2010–2017)
Вид каросерија5-врати караван
РаспоредПреден погон

Опел Мерива (германски: Opel Meriva) — автомобил од типот на минивани кој се произведувал од страна на германската марка на автомобили Опел од 2003 до 2017 година. Моделот функционира на преден погон со пет врати, и од моделот биле претставени две генерации. Моделот се продава под најразлични други брендови (Воксхал во Велика Британија, Шевролет во Јужна Америка).

Мерива A (2003–2010)[уреди | уреди извор]

Meriva A
Познат и какоШевролет Мерива (Јужна Америка)
Воксхал Мерива (Велика Британија)
Производство2003–2010 (Шпанија)
2003–2012 (Јужна Америка)
Склопување
Класаминиван (M)
Вид каросерија5-вратикараван
ПлатформаПлатформа ЏМ Гама
Мотор
Пренос
 • 5-брзини (рачно)
 • 6-брзини (рачно)
 • 5-брзини (автоматско
Меѓуоскино раст.2,630 mм (103.5 ин)
Должина4,050 mм (159.4 ин)
Ширина1,695 mм (66.7 ин)
Висина1,625 mм (64.0 ин)
СродниОпел Корса C
Опел Комбо C
Опел Тигра ТвинТоп

Првата генерација, по име Мерива А, се базирла на третата генерација Опел Корса Ц. Таа излегла во продажба во мај 2003 година. Првите официјални слики на Мерива биле објавени во август 2002 година[2].

Како и Зафира, Мерива има флексибилен ентериер, продаван на пазарот како FlexSpace. Иако има само пет седишта поделени на два реда, вториот ред може да се турне напред или назад, или да се постави на земја, правејќи рамна платформа на ниво на зголемен простор за багажникот. Вториот ред би можел да прими двајца или тројца патници.

Во двата патнички режими, седиштата се одвоени од вратите и едни од други. Во режим на патници, задното седиште изгледа како редовно едно парче седиште. Предното седиште може да се турка целосно наназад.

Мерива била продавана во Јужна Америка (освен во Чиле) од 2003 до 2012 година како Шевролет Мерива, каде била заменета во 2012 година од Шевролет Спин[3]. Првичната верзија била ко-развиена од „Опел“ и „Џенерал моторс во Бразил[4] . Автомобилот бил произведуван во Сао Жосе дос Кампос, Бразил.

Мотори[уреди | уреди извор]

Првично лансирање[уреди | уреди извор]

Од лансирањето имало три бензински мотори и еден дизел мотор. Во 2005 година, бензинскиот мотор 1.6 8v бил заменет со помоќен и поефикасен 1,4 мотор. 2,5 Турбо бил достапен со шестстепен рачен менувач како стандарден, а другите мотори имале пет брзински рачни менувачи како стандард. 1,6 (16v) и 1,8 бензинци биле достапни со пет брзински менувач „Easytronic“ како опција.

Бензин[уреди | уреди извор]

 • 1.4 TWINPORT, со 90 КС (66 kW; 89 КС) (од 2005 година)
 • 1,6 (8v), со 85 КС (63 kW; 84 КС)
 • 1,6 (16v), со 100 КС (74 kW; 99 КС)
 • 1,8, со 125 КС (92 kW; 123 КС)
 • 1.4 и 1,8 достапен во Бразил.

Дизел[уреди | уреди извор]

 • 1,7 CDTI, со 100 КС (74 kW; 99 КС)

Фејслифт[уреди | уреди извор]

Бензин[уреди | уреди извор]

 • 1.4 TWINPORT, со 90 КС (66 kW; 89 КС)
 • 1.6 TWINPORT 105 КС (77 kW; 104 КС)
 • 1,8, со 125 КС (92 kW; 123 КС)
 • 1.6 Турбо, со 180 КС (132 kW; 178 КС) (само OPC / VXR модел)

Дизел[уреди | уреди извор]

 • 1.3 CDTI, со 75 КС (55 kW; 74 КС)
 • 1,7 CDTI, со 100 КС (74 kW; 99 КС)
 • 1,7 CDTI, со 125 КС (92 kW; 123 КС)

Мерива B (2010–2017)[уреди | уреди извор]

Meriva B
Познат и какоВоксхал Мерива (Обединето Кралство)
Опел Мерива Активан (Данска)
Опел Мерива Кросван (Израел)
Производство2010–2017
СклопувањеШпанија: сарагоса
НаследникОпел Кросленд X
Класаминиван (M)
Вид каросерија5-врати караван
ПлатформаПлатформа ЏМ Фиат
Мотор1.4 L I4 (бензин)
1.4 L I4 турбо (бензин)
1.3 L I4 (дизел)
1.7 L I4 (дизел)
Пренос5-брзини (рачно)
6-брзини (рачно)
6-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,644 mм (104.1 ин)
Должина4,288 mм (168.8 ин)
Ширина1,812 mм (71.3 ин)
Висина1,615 mм (63.6 ин)
СродниОпел Корса D
КонструкторНилс Лоеб

Втората генерација, по име Мерива B, е малку поголема од претходната генерација и е класифицирана како компактен миниван[5]. Лансирањето на пазарот се одржало на 12 јуни 2010 година.

Мерива B се појавила во ноември 2009 година. Новиот модел има 4,288 мм должина, во однос на 4,052 мм од претходната верзија, која била заснована на Корса. Ентериерот е сличен на оној на Астра и Инсигнија од 2009 до 2015 година[6][7].

Новата Мерива користи технологија на предните седишта од Астра и Инсигнија. Опсегот за прилагодување на седиштата е 240 мм во должина и 65 мм во висина.

„Мерива“ дебитирала на Саемот за автомобили во Женева во 2010 година во март, и излегла во производство во јули 2010 година. „Мерива“ има задни врати на пазарот познати како „FlexDoors“. Панорамски подвижен покрив е исто така достапен за некои верзии[8][9].

Мерива B го завршила производството во јуни 2017 година, а била заменет со Опел Кросленд X.

Мотори[уреди | уреди извор]

Од лансирањето, Мерива била достапна со пет мотори (три бензински, два дизел). 1,7 дизелот бил достапен само со шестстепен автоматски менувач, а 1.4 турбо (140 КС) и 1.7 (130 КС) биле достапни само со шестстепен рачен менувач. Од септември 2010 година, уште два мотори станале достапни, и дизелот, 1.3 (95 КС) и 1.7 (130 КС)[10]. Сите бензински мотори се Екотек.

Од 2011 година, Stop/Start функцијата била додадена на одредени мотори . Во јануари 2014 година. Опел вовел нов развиен мотор со 1.6 CDTI мотор со 95 КС, 110 КС и 136 КС[11]

Бензин
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 емисија (g/km) Години
1.4 VVT I4 1,398 cc 100 PS (74 kW; 99 hp) @6,000 rpm 130 N•m (96 lb•ft) @4,000 rpm 144 (2010–2011)

143 (2011–2017)

1.4T VVT 1,364 cc 120 PS (88 kW; 118 hp) @6,000 rpm 175 N•m (129 lb•ft) @1,750-4,800 rpm 143 (2010–2011)

139 (2011–2017)

140 PS (103 kW; 138 hp) @4,900-6,000 rpm 200 N•m (148 lb•ft)@1,850-4,900 rpm 156 (2010–2011)

151 (2011–2017)

Дизел
Модел Мотор Зафатнина Сила Вртежи Забелешка CO2 емисија (g/km) Години
1.3 CDTI I4 1,248 cc 75 PS (55 kW; 74 hp) @4,000 rpm 180 N•m (133 lb•ft) @1,750-2,500 rpm 129 2010–2014
1.3 CDTI ecoFLEX 95 PS (70 kW; 94 hp) @4,000 rpm 180 N•m (133 lb•ft)@1,750-3,500 rpm 119 (2010–2017)

109 (2011–2017)

2010–2014
1.6 CDTI ecoFLEX S/S 1,598 cc 95 PS (70 kW; 94 hp) @3,500 rpm 280 N•m (207 lb•ft)@1,500-1,750 rpm 105 2014–2017
110 PS (81 kW; 108 hp) @3,500 rpm 300 N•m (221 lb•ft)@1,750-2,000 rpm 105 2014–2017
136 PS (100 kW; 134 hp) @3,500-4,000 rpm 320 N•m (236 lb•ft)@2,000-2,500 rpm 116 2013–2017
1.7 CDTI 1,686 cc 100 PS (74 kW; 99 hp) @4,000 rpm 260 N•m (192 lb•ft)@1,700-2,550 rpm auto only 168 2010–'11
110 PS (81 kW; 108 hp) @4,000 rpm 160 2011–2014
130 PS (96 kW; 128 hp) @4,000 rpm 300 N•m (221 lb•ft)@2,000-2,500 rpm 138 2010–2014

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Opel. Opel In Spain“. Car-cat.com. Архивирано од изворникот на 29 April 2012. Посетено на 12 August 2013.
 2. „Vauxhall Meriva 2002 review“. autoexpress.co.uk. 20 August 2002. Посетено на 30 April 2017.
 3. „This Is The New Chevrolet Spin“. GM Authority. Посетено на 15 July 2015.
 4. Chevrolet Imprensa - Brasil (2012). „Chevrolet Meriva“. media.gm.com (португалски). Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 21 October 2012. Monovolume desenvolvido de forma global dentro da General Motors do Brasil e da Opel, subsidiária da GM na Europa, o Meriva está entre os modelos mais vendidos da Chevrolet no País
 5. „Opel Media - Europe - Meriva“. Media.opel.com. Архивирано од изворникот на 2013-06-16. Посетено на 2012-01-15.
 6. „New Vauxhall Meriva review“. Motortorque.com. 2010-04-20. Посетено на 2010-04-20.
 7. „The Meriva B in detail“. Motoring-news.com. 2010-04-07. Архивирано од изворникот на 2012-04-26. Посетено на 2010-04-07.
 8. „It's all-clear on new Meriva | Auto Express News | News“. Auto Express. 2009-11-08. Посетено на 2010-04-30.
 9. „Vauxhall Meriva news - New Meriva: unhinged - 2009 - BBC Top Gear“. Topgear.com. Архивирано од изворникот на 2010-03-28. Посетено на 2010-04-30.
 10. „The New More Efficient Vauxhall Meriva Diesel Engines“. Carpages.co.uk. Посетено на 2010-10-02.
 11. „The Opel Meriva: Great Upgrade for Ergonomics & Flexibility Champion“. media.opel.de. Посетено на 2014-01-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со: