Бекаси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекаси град

Бекаси (англиски: Bekasi) е една од град се наоѓа во провинцијата Западна Јава, Индонезија. Градот се наоѓа во рамките на мега Голема Џакарта и стана четвртиот голем град во Индонезија. Во моментов Bekasi разви во станбени урбани и индустриски центри.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Bekasi географски се наоѓа на надморска височина 19 метри надморска височина. Таа се наоѓа на исток од Лондон; граничи со Источна Џакарта на запад, на север и исток, Bogor Окружниот на југ, како и "Depok" на југозапад.

Од вкупната површина, повеќе од 50% веќе стана делотворна урбана област со 90% од станбени области, индустриски зони 4%, 3% трговска зона, а остатокот за други објекти.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McGee, T.G.; Robinson, I.M. (1996). The mega-urban regions of Southeast Asia. UBC Press. ISBN 0-7748-0548-X.
  2. ciptakarya.pu.go.id Profil Kota Bekasi

Надворешни врски[уреди | уреди извор]