Опел Капитан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Капитан
ПроизведувачОпел
Производство1939–1970
ПретходникОпел Адмирал
НаследникОпел Дипломат
Класабизнис автомобил (E)
Вид каросерија2-врати (1938-1940)
4-врати (1948-1970)
РаспоредFR layout

Опел Капитан — бизнис автомобил, кој започнал да се произведува во 1939 година од страна на германскиот производител Опел, и производството завршило во 1970 година, кога моделот бил заменет со Опел Олимпија.

Капитан (1938–1940)[уреди | уреди извор]

Капитан
Производство1938–1940
Мотор2.5 - I-6[1]
Пренос3-брзини (рачно)

Капитан бил последниот нов модел на Опел што се појавил пред избувнувањето на Втората светска војна, развиен во текот на 1938 година и започнал во пролетта 1939 година при претставувањето во Женева на моторно шоу. Првиот Капитан бил достапен во многу различни стилови на каросеријата, најпопуларен бил седанот со 4 врати. На пазарот биле понудени и купе и кабриолет верзија со две врати. Предвоената верзија на Капитан имала унитарно тело, иновативна одлика за своето време. Моделот бил проучуван од советските инженери и силно влијаел на дизајнирањето на ГАЗ-М-20 „Победа“. Капитан го наследил моделот на Опел Супер 6 и неговиот 2,5-литарски. Максималната брзина која можела да ја постигне била 118 км на час[1].

Граѓанското производство на автомобили од „Опел“ престанало во есента 1940 година, до кое време биле произведени 25.371 модели: уште три биле собрани во текот на 1943 година, со што се добил вкупниот обем на производство за верзијата започната во 1939 година од 25.374. Покрај тоа, 2 биле собрани во 1946 година, а еден во 1947 година, но истите не биле официјално запишани во статистиката.

Капитан (1948–1950)[уреди | уреди извор]

Капитан
Производство1948–1950
Мотор2.5 - I-6, 55 PS/54 hp
Пренос3-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,695 mм (106.1 ин)
Должина4,620 mм (181.9 ин)
Ширина1,660 mм (65.4 ин)
Висина1,640 mм (64.6 ин)
Нетоварена тежина1,230 kg (2,711.7 lb)

Во октомври 1948 година, Капитан бил повторно воведен како прв повоен шест-цилиндричен автомобил во Германија. Првичното производство било резервирано за окупаторските сили, но продажбата на приватни клиенти започнала веќе од 1949 година[2]. Опел Капитан од 1948 година бил понуден само како седан, заснован на верзијата од 1939 година.

Главните разлики биле тркалезните фарови наспроти шестаголните од претходната верзија. Од мај 1950 година, менувачот бил преместен од подот до меначот. Првиот повоен Капитан достигнувал максимална брзина од 126 км на час, а потребни биле 29 секунди за да достигне 100 км на час и трошел 13 литри на 100 километри.

До февруари 1951 година биле произведени 30.431 единици од овој модел.

Капитан (1951–1953)[уреди | уреди извор]

Капитан
Производство1951–1953
Мотор2.5 I-6, 58 PS/57 hp
Пренос3-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,695 mм (106.1 ин)
Должина4,715 mм (185.6 ин)
Ширина1,720 mм (67.7 ин)
Висина1,625 mм (64.0 ин)
Нетоварена тежина1,240 kg (2,733.7 lb)

Моделот на Капитан од 1951 година, воведен во март 1951 година, бил стилски модернизирана верзија на стариот модел. Технички скоро бил ист. Соодносот на компресија на моторот се искачила од 6.0:1 на 6.25 to 1, со 58 КС (43 kW; 57 КС).

Однадвор, автомобилот лесно се разликувал од првиот повоен Капитан. Овој модел бил најмодерниот произведен автомобил во Европа за време на повоените години. Конкурентните модели на Мерцедес се сметале за застарени и покрај нивниот поголем престиж.

Од март 1951 до јули 1953 година, Опел произвел 48.562 автомобили од оваа серија.

Капитан (1953–1958)[уреди | уреди извор]

Капитан
Производство1953–1958
Мотор2.5 I-6, 68-75 PS (67-74 hp)
Пренос
 • 3-брзини (рачно)
 • 4-speed-overdrive transmission
Меѓуоскино раст.2,750 mм (108.3 ин)
Должина4,710 mм (185.4 ин)-4,735 mм (186.4 ин)
Ширина1,760 mм (69.3 ин)
Висина1,600 mм (63.0 ин)-1,560 mм (61.4 ин)
Нетоварена тежина1,250 kg (2,755.8 lb)-1,300 kg (2,866.0 lb)

Во ноември 1953 година, Опел го претставил својот комплетно нов модел на Капитан кој бил подолг и поширок од својот претходник. Поседувал шест-цилиндричен мотор, иако неговиот сооднос на компресија бил зголемен на 7,0:1, со 68 КС (50 kW; 67 КС). За 1955 година, излезот се искачил на 71 КС (52 kW; 70 КС) и дополнително бил засилен на 75 КС (55 kW; 74 КС) за 1956 година.

Од мај 1957 година, бил воведен 3-брзински полуавтоматски менувач.

Од ноември 1953 до февруари 1958 година биле произведени 154.098 модели од Капитан. Во свое време, оваа генерација била третиот најпопуларен автомобил во Германија, зад Фолксваген Буба и сопствениот Опел Рекорд.

Капитан P1[уреди | уреди извор]

Капитан P1
Производство1958–1959
Мотор2.5 I-6, 80 PS (79 hp)
Пренос3-брзини (рачно)
4-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,800 mм (110.2 ин)
Должина4,764 mм (187.6 ин)
Ширина1,785 mм (70.3 ин)
Висина1,500 mм (59.1 ин)
Нетоварена тежина1,310 kg (2,888.1 lb)

Капитан во 1958 година (серија П1), воведена во јуни 1958 година, бил поширок и понизок од неговиот претходник, и имал панорамски прозорци.

Овој пат, моторот со шест цилиндри од 2.473 кубици имал максимален излез на 80 КС (59 kW; 79 КС) при 4100 вртежи во минута. Покривот бил малку намален.

П1 бил произведуван само една година. Од јуни 1958 до јуни 1959 година биле произведени 34.228, што е помалку автомобили од годишното производство на неговиот директен претходник или на неговиот директен наследник[3].

Капитан P2 (1959–1963)[уреди | уреди извор]

Опел Капитан P2
Производство1959–1963
Мотор2.6 I-6, 90 PS (89 hp)
Пренос
 • 3-брзини (рачно)
 • 4-брзини (рачно)
 • 3-брзини Hydra-Matic (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,800 mм (110.2 ин)
Должина4,831 mм (190.2 ин)
Ширина1,812 mм (71.3 ин)
Висина1,512 mм (59.5 ин)
Нетоварена тежина1,340 kg (2,954.2 lb)

Капитан P2 излегол на пазарот во август 1959 година, и се здобил со нова решетка и преработенашколка со повеќе аголен покрив и нов заден дел. Моделот имал 2,6-литарски мотор, и биле претставени со три и четири брзини, додека во 1960 година била достапна и верзија со три автоматски брзини.

P2 имал максимална брзина од 150 км на час, достигнувал 100 км на час (62 км на час) за 16 секунди и трошел 12 Л/100 км .

Од август 1959 до декември 1963 година, Опел произвел изгради 145.618 единици од оваа серија. Ниту еден друг модел на Опел Капитан, пред или последователно, не постигнал толку високо ниво на производство[4].

Капитан A (1964–1968)[уреди | уреди извор]

Kapitän A
Производство1964–1968
Мотор
 • 2.6 L OHV - I6 (бензин)
 • 2.8 L CIH - I6 (бензин)
 • 4.6 L Шевролет V8 (бензин)
Пренос
 • 2-брзини (автоматско)Powerglide
 • 4-брзини (рачно)
Меѓуоскино раст.2,845 mм (112.0 ин)
Должина4,948 mм (194.8 ин)
Ширина1,902 mм (74.9 ин)
Висина1,445 mм (56.9 ин)
Нетоварена тежина1,380–1,550 kg (3,042.4–3,417.2 lb)

Во 1964 година, Опел ги вовел целосно новите модели KAD (Капитан, Адмирал, Дипломат); Капитан служеше како основен модел на овој тристепен модел.

Овој модел бил напојуван со истите мотори како современиот Опел Адмирал, имено 2,6 литри или 2,8 л. За австрискиот пазар, 580 модели Капитан и Адмирал добиле 2,5 л., со излез од 112 КС (82 kW; 110 КС) во 1966/67 година.

Капитан бил преработен кон крајот на 1967 година и добил нови ленти, нов управувач ZF и склопувачки управувач. Во исто време станала достапна и верзијата од 2,8л. со 140 КС (103 kW; 138 КС).

Продажбата на Капитан А паднала нагло; до неговото прекинување во ноември 1968 година, вкупно 24.249 автомобили ја напуштиле фабриката.

Капитан B (1969–1970)[уреди | уреди извор]

Капитан B
Производство1969–1970
Мотор2.8 L CIH - I6 (бензин)
Пренос
 • 4-брзини (рачно)
 • 3-брзини (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,845 mм (112.0 ин)
Должина4,907 mм (193.2 ин)
Ширина1,852 mм (72.9 ин)
Висина1,450 mм (57.1 ин)
Нетоварена тежина1,475–1,495 kg (3,251.8–3,295.9 lb)

Капитан B бил претставен во 1969 година и бил последниот автомобил со името Капитан.

Производството завршило во мај 1970 година. Адмирал и Дипломат биле произведувани уште седум години, сè додека не биле заменети од Сенатор во 1978 година.

Само 4,976 модели на Капитан B биле произведени за 15 месеци.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Als der Fürerschein eine Mark kostet: B Busch blickt in den Rückspiegel: 1938“. Auto Motor u. Sport. Heft 19 1976: Seite 76–82. 15 September 1976.
 2. Wolfram Nickel (8 April 2013). „Der Opel Kapitän bot große Klasse für kleines Geld Lange bevor die Mercedes S-Klasse die Vorstandsparkplätze okkupierte, wies der Kapitän den erfolgreichen Unternehmer aus. Vor 65 Jahren begann Opel die Produktion: ....."Der Kapitän war 1948 der erste deutsche Nachkriegssechszylinder. Die hergestellten Fahrzeuge werden zunächst ausschließlich an die Besatzungsmächte verkauft, erst 1949 startet der Vertrieb auch an Privatkunden.". ZEIT ONLINE. Посетено на 2013-05-12.
 3. Oswald, p 194
 4. Oswald, p 196

Надворешни врски[уреди | уреди извор]