Опел Дипломат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опел Дипломат
Opel Diplomat A V8 Coupé 1965-1967 frontleft 2008-07-17 U.jpg
ПроизведувачОпел
Производство1964–1977
ПретходникОпел Капитан
НаследникОпел Сенатор
Класалуксузен автомобил

Опел Дипломат — луксузен автомобил, кој се произведувал во периодот од 1964 до 1977 година, од страна на германскиот производител Опел. Во 1964 година, Опел ги вовел своите модели на серии „А“ на КАД (Капитан, Адмирал, Дипломат).

Дипломат A (1964–1968)[уреди | уреди извор]

Дипломат A
Opel Diplomat V8 (7906540122).jpg
Производство1964–1968
Мотор
Пренос2-брзини Powerglide (автоматско)
Меѓуоскино раст.2,845 mм (112.0 ин)
Должина4,948 mм (194.8 ин)
Ширина1,902 mм (74.9 ин)
Висина1,445 mм (56.9 ин)
Нетоварена тежина1,380–1,630 kg (3,040–3,590 lb)

Дипломат B (1969–1977)[уреди | уреди извор]

Дипломат B
Opel Diplomat V8 1Y7A6126.jpg
Производство1969–1977
Мотор
Пренос
  • 4-брзини (рачно)
  • 3-брзини (автоматско) (I6)
  • 3-брзини (автоматско) (V8)
Меѓуоскино раст.2,845 mм (112.0 ин)-2,995 mм (117.9 ин)
Должина4,920 mм (193.7 ин)-5,070 mм (199.6 ин)
Ширина1,852 mм (72.9 ин)
Висина1,450 mм (57.1 ин)
Нетоварена тежина1,530–1,720 kg (3,370–3,790 lb)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]