Тврдина Маркели

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маркели)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маркели
Krepost.JPG
Општи податоци
ГрадКарнобат
ЗемјаБугарија

Тврдината Маркели се наоѓа во близина на градот Карнобат, Бугарија. На ова место се одвила битката помеѓу бугарската војска и војската на византискиот цар Константин V Копроним во 756 година. Подоцна, во 792 година Константин VI бил поразен од страна на хан Кардам. Во 811 година, византискиот цар Никифор I бил поразен на истото место од хан Крум. Се смета дека тврдината била разрушена во 1090 година за време на кумански напад.