Мала тврдина (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мала тврдина
Општи податоци
ГрадСозопол
ЗемјаБугарија


Малата тврдина се наоѓа во близина на Созопол, Бугарија. Според археолошките ископувања, се смета дека тврдината била изградена во 8 век п.н.е., а во 5 век п.н.е. истата била проширена. Заградената тврдина опфаќа плоштина од 4 декари.