Меџиди табија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меџиди табија
Silistra fort 3.jpg
Општи податоци
ГрадСилистра
ЗемјаБугарија

Меџиди табија се наоѓа во близина на градот Силистра, во Бугарија. Тврдината била изградена во периодот од 1841 - 1853 година. Тврдината има форма на шестаголник, а висока е 8 метри. Во 1847 година овде престојувал османлискиот султан Абдул Меџит I, по кого е наречена.