Сикера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Сикера
Општи податоци
ГрадИчера, Сливенска област
ЗемјаБугарија

Тврдината Сикера се наоѓала во селото Ичера, Сливенска област, Бугарија. Тврдината била изградена во периодот помеѓу 4 век и 6 век, од страна на римјаните.