Прејди на содржината

Кастра Мартис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастра Мартис
Карта
Општи податоци
ГрадКула
ЗемјаБугарија

Кастра Мартис е тврдина која се наоѓа во Кула, Бугарија. Тврдината била изградена во времето на Јустинијан I, како дел од териториите кои ги одбележувале границите помеѓу империјата и словенските напади.