Маточинска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маточинска тврдина
Castle of Matochina.jpg
Општи податоци
ГрадМаточина
ЗемјаБугарија


Маточинската тврдина се наоѓа во близина на реката Тунџа, кај селото Маточина, во Југоисточна Бугарија. Тврдината била изградена во 12 век. Висината на кулите е 18 метри. Се смета дека претходно, на нејзино место се наоѓала друга тврдина која била разрушена во 378 година. Во близина на тврдината, во 1205 година се одвила битката помеѓу Латинската империја и војските на бугарскиот цар Калојан, позната како Битка кај Адријанопол. Бугарските војски постигнале победа, заробувајќи го кралот Балдвин I. По битката, кралот престојувал на тврдината, а подоцна бил пренесен во тогашната престолнина Трново.