Раховска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раховска тврдина
Rachovets fortress ruins,Gorna Oryahovitsa.jpg
Остатоци од тврдината
Општи податоци
ГрадГорна Орјаховица
ЗемјаБугарија

Раховската тврдина е поранешна тврдина која се наоѓала во близина на градот Горна Орјаховица, во Бугарија. Оваа тврдината била изградена во текот на 3 век, а разрушена во 15 век. Таа била изградена во времето кога денешната територија на Бугарија била во составот на Римското Царство. Целта на изградбата била заштита на патот кој водел кон Мизија.