Цепина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Цепина
Tsepina-plan.jpg
План на тврдината
Општи податоци
ГрадДорково
ЗемјаБугарија

Тврдината Цепина се наоѓа во село Дорково, Бугарија. Тврдината била завладеана во 11 век од страна на Византија, но истата била ослободена во времето на бугарскиот цар Калојан. Во времето кога Калојан го назначил Алексиј Слав за раководител на Родопскиот крај, Цепина станала седиште на деспотот. По убиството на цар Калојан во 1207 годинам Алексиј Слав се ообјавил за независен и тврдината станала негова престолнина. Во 1373 година, тврдината била освоена од страна на Османлиите.

Литература[уреди | уреди извор]