Куртпашова кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куртпашова кула
Vratsa 13.jpg
Општи податоци
ГрадВраца
ЗемјаБугарија

Куртпашовата кула се наоѓа во градот Враца, Бугарија. таа била изградена во 17 век, но се смета дека претходно на нејзиното место имало остатоци кои датираат од 14 век.