Урвич (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Урвич
Fortified church of St. Iliya, Urvich Fortress1.jpg
Поглед кон тврдината
Општи податоци
ГрадПанчерево
ЗемјаБугарија


Тврдината Урвич се наоѓа во село Панчерево, Бугарија. Тврдината била изградена во 12 век, во времето на царот Иван Шишман, каде тој во близина на тврдината ги бранел своите позиции од Османлиите.