Аневска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аневска тврдина
Аневско кале
Поглед кон тврдината
Карта
Општи податоци
ГрадСтара Планина
ЗемјаБугарија

Аневскaта тврдина (бугарски:Аневско кале)) е тврдина која се наоѓа на 2 километри од градот Сопот, Стара Планина, во Бугарија. Тврдината била изградена во времето на Второто Бугарско Царство. Денеска, нејзините ѕидини се високи 12 метри. Во минатото, тврдината била расположена на околу 5 декари. Во тврдината се наоѓал манастирски комплекс со една црква.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ćurčić 1997, стр. 122