Сердика (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Сердика
Serdica Fortress E1.jpg
Општи податоци
Град Софија
Земја Бугарија


Тврдината Сердика се наоѓа градот Софија, Бугарија. Локалитетот бил изграден во периодот од 177-180 година, во времето на римскиот император Марко Аурелиј и Комод. Градот Сердика е поранешното име на денешната бугарска престолнина. Во неа се влегувало преку четирите градски порти. Овој комплекс се наоѓа во строгиот центар на градскиот подлез.