Кривус

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кривус тврдина)
Тврдина Кривус
Поглед кон тврдината
Карта
Општи податоци
ГрадРодопи
ЗемјаБугарија


Тврдината Кривус е тврдина која се наоѓа на планината Родопи, Бугарија. Тврдината била изградена во текот на 10 век. Ѕидините на тврдината се високи 5 метри. Оваа тврдина, поради својата местоположба и висина била многу тешко да се освои. При археолошките ископувања на тврдината, биле пронајдени монети и некои христијански симболи.