Хисарја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хисарја
Хисаря
град
„Камилите“ - симболот на Хисарја
„Камилите“ - симболот на Хисарја
Хисарја is located in Бугарија
Хисарја
Хисарја
Местоположба на Хисарја во Бугарија
Координати: 42°30′09″ N; 24°42′12″ E / 42.50247° СГШ; 24.703274° ИГД / 42.50247; 24.703274Координати: 42°30′09″ N; 24°42′12″ E / 42.50247° СГШ; 24.703274° ИГД / 42.50247; 24.703274
ЗемјаБугарија
ОбластПловдив
ОпштинаХисарја
Управа
 • ГрадоначалникИва В’лчева (БСП)
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000346000000346 м
Население (2022)
 • Вкупно6,642
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4180
Повик. бр.+359 0337
Мреж. местоhisarya.bg

Хисарја (бугарски: Хисаря) — град во Јужна Бугарија, административен центар на општината Хисарја во Пловдивската Област. Има население од околу 6.642 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа под јужните падини на С’штинска Средна Гора на 44 километри северно од регионалниот център Пловдив, на 24 километри јужно од градот Карлово и 175 км од главниот град Софија.

Климата е преодно-континентална со топли и благи зими.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан пред илјадници години веројатно поради неговите топли извори. Некои праисториски остатоци се пронајдени во она што сега е центар на градот. Подоцна, тој станал тракиски град и, кога Тракија паднала во рацете на Римјаните и станала римска провинција, Хисарја станал римски град — еден од трите најважни градови во провинцијата. Понекогаш се нарекувал Аугуста, Диоклецијанополис (по императорот Диоклецијан) и уште неколку имиња. Тоа било познато одморалиште уште во тие времиња, што докажува и фактот дека градот го посетил императорот Септимиј Север.

Многу римски урнатини се видливи насекаде — јавни згради, мал амфитеатар, касарните на римскиот гарнизон, темелите на неколку од најстарите цркви во Бугарија, како и најдобро зачуваните римски градски ѕидини во Бугарија. Јужната порта е позната како „Камилите“, бидејќи се скршила во средината и изгледала како две камили свртени една кон друга, пред делумно да биде обновена на почетокот на 20 век.

По падот на Римската империја, просперитетниот град паднал. Кога бил вклучен во границите на Бугарија, бил само помал утврден град. За време на османлиското владеење, тој дополнително опаѓал и, во одреден момент бил само неколку мали куќи среде многу римски урнатини, кои селаните од блиските села ги користеле за каменолом за камен, уништувајќи ги повеќето од нив.

По ослободувањето на Бугарија во 1878 година, Хисарја била вклучена во провинцијата Источна Румелија. Во 1885 година станал дел од Бугарија. Денес кога повторно беа откриени минералните извори и местото стана популарно место за рекреација градот повторно напредува.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]