Прејди на содржината

Бела тврдина (Бугарија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бела тврдина)
Бела тврдина
Бяло кале
Карта
Општи податоци
ГрадРодопи
ЗемјаБугарија


Белата тврдина е тврдина која се наоѓа во Бугарија. Нејзината кула е висока 11 метри, ѕидините се дебели 1,5 метри. Според археолошките ископувања, во овој регион се пронајдени монети кои датираат уште од времето на Александар Македонски.