Церово (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Церово
Општи податоци
ГрадЦерово
ЗемјаБугарија


Тврдината Церово се наоѓа на левиот брег од реката Струма во село Церово, Пиринска Македонија. Според археолошките ископувања, се смета дека тврдината била изградена во 3 век.