Хисарлака

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хисарлека)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Хисарлака
Hisarlyka3.JPG
Општи податоци
ГрадЌустендил
ЗемјаБугарија


Тврдината Хисарлака се наоѓа во близина на Ќустендил, Бугарија. Тврдината била изградена кон 5 век, а проширена во наредниот 6 век, во времето на Јустинијан I. По доаѓањето на Османлиите, тврдината била разрушена. Тврдината има форма на многуаголник, со размери 117/175 метри и плоштина на 21 декар.