Маточина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маточина
Melissa officinalis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-094.jpg
Маточина
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Melissa
Вид: M. officinalis
Биномен назив
Melissa officinalis
Лине[1]

Маточината (пчелник, маточник) е многугодишно зелјесто растение од фамилијата усноцветни. Потекнува од земјите околу Средоземното Море, но денес се култивира низ цела Европа и Северна Америка. Маточината има лековити својства.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Информации за Melissa officinalis од NPGS/GRIN“. www.ars-grin.gov. конс. 2008-03-04.