Маточина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маточина
Маточина
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiospermae
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Melissa
Вид: M. officinalis
Научен назив
Melissa officinalis
Лине[1]

Маточина[2], матичина[3], лимониче[4] или пчелник[5] — многугодишно зелјесто растение од фамилијата усноцветни. Потекнува од земјите околу Средоземното Море, но денес се култивира низ цела Европа и Северна Америка. Маточината има лековити својства.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Информации за Melissa officinalis од NPGS/GRIN“. www.ars-grin.gov. Посетено на 2008-03-04.
  2. „маточина“Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „матичина“Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „лимониче“Дигитален речник на македонскиот јазик
  5. „пчелник“Дигитален речник на македонскиот јазик