Елстерберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елстерберг
Поглед на Кошиц, дел од градот Елстерберг
Поглед на Кошиц, дел од градот Елстерберг
Поглед на Кошиц, дел од градот Елстерберг
Грб на Елстерберг
Елстерберг во рамките на Германија
Елстерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 8
Градоначалник Фолкер Јененхен
Основни податоци
Површина 25,07 км2
Надм. височина 283 м
Население 3.828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 07985
Повик. бр. 036621
Портал www.elsterberg.de
Местоположба на градот Елстерберг во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 12°10′0″E / 50.60000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.60000; 12.16667Координати: 50°36′0″N 12°10′0″E / 50.60000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.60000; 12.16667

Елстерберг (германски: Elsterberg) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Вајсе Елстер, 6 километри југозападно од Грајц и 13 километри северно од Плауен. За време на Источна Германија, градот се наоѓал во рамките на сојузната покраина Тирингија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]