Шенек (Саксонија)

Координати: 50°22′N 12°19′E / 50.367° СГШ; 12.317° ИГД / 50.367; 12.317
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенек
Поглед на градскиот плоштад со црквата
Поглед на градскиот плоштад со црквата
Поглед на градскиот плоштад со црквата
Грб на Шенек
Шенек (Саксонија) во рамките на Германија
Шенек (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Иза Зупли
Основни податоци
Површина 54,92 км2
Надм. височина 707 м
Население 3.114 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08261
Повик. бр. 037464
Портал www.schoeneck.eu
Местоположба на градот Шенек во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°22′N 12°19′E / 50.367° СГШ; 12.317° ИГД / 50.367; 12.317

Шенек (германски: Schöneck, исто така познат како Шенек/Фогтланд) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 18 километри југоисточно од Плауен и 35 километри северно од Хеб. Шенек е познат како најголемиот скијачки центар во источниот дел на Германија. Сместен на надморска височина повисока од 700 метри (црквата) претставува град на највисока височина во округот Фогтландкрајс. Припаѓа на т.н. музички агол.

Единици на градот[уреди | уреди извор]

Делови на Шенек се Арнолдсгрин, Ешенбах, Гунцен, Корна, Котенхајде, Шилбах и Цвотентал.

Историја[уреди | уреди извор]

Шенек станал град во 1370 година, но првпат бил споменат еден век претходно, кога замокот castrum Schoennecke бил спомнат како средновековен дворец.

По уништувачките големи пожари (1632, 1680, 1761 и 1856), Шенек се приклучил во индустријализацијата во XIX век. Главната дејност на градот била производството на цигари. Во 1875 била изградена железничката линија Фалкенштајн - Клингентал. Населението значително се зголемило до Втората светска војна, но подоцна повторно се намалило.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]